pixel Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści
Przekrój
W tym tygodniu: Edward Stachura, wieże WTC, Liverpool, Petrarca i Żyrardów. Nieprawdopodobne? A jednak ...
2017-04-03 07:00:00

Kalendarium czarnowidza (3-9 kwietnia)

Kalendarium czarnowidza (3-9 kwietnia)
Czyta się 2 minuty

3 kwietnia 1979

Mężczyzna rzuca się pod pociąg, ale cudem przeżywa. Traci tylko cztery palce prawej ręki. Na gitarze już nie zagra, ale ciągle może pisać – a to przecież poeta, Edward Stachura! Leczy się, pisze dziennik „Pogodzić się ze światem” i zdaje się, że jest z nim lepiej. Lecz kilka miesięcy później i tak popełni samobójstwo.

4 kwietnia 1973

Zostaje otwarty budynek World Trade Center w Nowym Jorku. Dwie wieże szybko staną się nowym symbolem miasta... Dziś już nie istnieją, ale symbolem pozostaną na zawsze.

5 kwietnia 1874

W Birkenhead pod Liverpoolem otwiera podwoje pierwszy publiczny park na świecie. Substytut wyciętych w pień lasów...

6 kwietnia 1327

Petrarca spotyka tajemniczą Laurę, swoją muzę. Ta miłość jednak nie znajdzie spełnienia. Ba, niektórzy uważają nawet, że Laura nigdy nie istniała.

7 kwietnia 1883

Żyrardowskie szpularki dowiadują się, że czeka je obniżka płac. Dwa tygodnie później rozpoczynają strajk. Do kilkuset szpularek dołączają tysiące robotników. Wśród protestujących są ofiary śmiertelne, wielu trafi do carskich więzień. Ale strajk odnosi skutek!  

8 kwietnia 1864

W antrakcie „Króla Leara”, wystawionego w Teatrze Forda, prezydent Lincoln zaprasza do swojej loży jednego z grających na scenie. Nieszczęsny, zachęci tym do niezapowiedzianej wizyty innego aktora szekspirowskiego – uzbrojonego w rewolwer, rok później. I będzie to ostatni spektakl Lincolna.

9 kwietnia 1917

Lenin i jego towarzysze wsiadają w Zurychu do pociągu. Podekscytowani rewolucją lutową w Rosji, ruszają w długą drogę powrotną do ojczystego kraju. Jej ostatnim przystankiem będzie rewolucja październikowa.

Piątka dla PRZEKROJU? A może dziesiątka? Wspierając Fundację PRZEKRÓJ, wspierasz rzetelność, humor i czar.

* Pola wymagane

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!