Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

O wiośnie mamy zielone pojęcie!

Kiedy wszystko się dopiero rodzi i rozwija, wiosenny „Przekrój” nadlatuje w pełnym rozkwicie! W najnowszym wydaniu piszemy z rozwagą o równowadze, z odwagą o strachu, z uwagą o bałtyckich krajach, z miłością o wróblach i z zachwytem o zieleni i porankach. Zachęcamy do czytania!

Kup wiosenny „Przekrój”!

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
O biednym królu Włoch Humbercie (nie mylić z Humbertem Humbertem), o problemach ze wszystkim, co ...
2017-07-24 07:00:00

Kalendarium czarnowidza (24-30 lipca)

Kalendarium czarnowidza (24-30 lipca)

O biednym królu Włoch Humbercie (nie mylić z Humbertem Humbertem), o problemach ze wszystkim, co ściśle tajne i o pierwszym na świecie żelaznym moście. A wszystko to oczami czarnowidza.

24 lipca 1939 r.

Polski wywiad pokazuje brytyjskim sojusznikom urządzenia do łamania kodów Enigmy – słynnej niemieckiej maszyny szyfrującej. A Brytyjczycy jeszcze długo po wojnie trzymali w tajemnicy tę zasługę polskich kryptologów. To dopiero top secret.

25 lipca 1650 r.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Posłowie z Moskwy, pod przewodnictwem niejakiego Puszkina, oddają wyrazy szacunku królowi Janowi Kazimierzowi. Wcześniej jednak wymusili, by na rynku warszawskiego Starego Miasta spalono dostępne w stolicy księgi, rzekomo obrażające cara. Jakiś dziwny ten Puszkin: książki niszczył…

26 lipca 1911 r.

Paul Langevin, przyjaciel i kochanek Marii Skłodowskiej-Curie, opuszcza swoją żonę. Nic dobrego z tego nie wyjdzie: Polka ostatecznie i tak zawiedzie się na Paulu, a przez obyczajową aferę omal nie straci drugiego Nobla.

27 lipca 1927 r.

Przyrodni brat Adolfa Hitlera – Alois – występuje z NSDAP. Podobno zmusił go do tego sam braciszek. Pewnie bał się, żeby nikt nie pomylił Aloisa z Adolfem.

28 lipca 1900 r.

Król Włoch Humbert I rozmawia w restauracji w Monzy z jej właścicielem, który wydaje się do niego bliźniaczo podobny, urodził się tego samego dnia i ma żonę o tym samym imieniu. Dzień później restaurator zostanie zestrzelony. A chwilę po tym, jak król się o tym dowie, sam zginie z rąk zamachowca. Może to tylko legenda, ale to dzięki niej internety pamiętają o nieszczęsnym Humbercie.

29 lipca 1981 r.

Książę Karol żeni się z lady Dianą. Kto nie wie, co było dalej, musiał spaść z Księżyca.

30 lipca 1796 r.

W dolnośląskiej miejscowości Łażany otwarto pierwszy na kontynencie żelazny most. Został zniszczony podczas II wojny światowej, ale w 1995 r. odnaleziono jego pozostałości. Szkoda, że mało kto o nim pamięta – poza złomiarzami, którzy kilkanaście lat temu próbowali ukraść i spieniężyć resztki zabytku.

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!