Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

O wiośnie mamy zielone pojęcie!

Kiedy wszystko się dopiero rodzi i rozwija, wiosenny „Przekrój” nadlatuje w pełnym rozkwicie! W najnowszym wydaniu piszemy z rozwagą o równowadze, z odwagą o strachu, z uwagą o bałtyckich krajach, z miłością o wróblach i z zachwytem o zieleni i porankach. Zachęcamy do czytania!

Kup wiosenny „Przekrój”!

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Nietypowi sprzymierzeńcy, niespodziewani władcy, i… figle figlarzy. Rozpoczynamy tydzień garścią ...
2017-07-17 07:00:00
Nie czytać przy jedzeniu

Kalendarium czarnowidza (17-23 lipca)

Kalendarium czarnowidza (17-23 lipca)

Nietypowi sprzymierzeńcy, niespodziewani władcy, i… figle figlarzy. Rozpoczynamy tydzień garścią niezbyt wesołych wspomnień.

17 lipca 1976 r.

Podczas procesu robotników z Ursusa, którzy ośmielili się protestować przeciw władzom PRL, w holu sądu gromadzą się aktywiści chcący wesprzeć szykanowanych. Tak powstają zręby Komitetu Obrony Robotników. W holu sądu byli wtedy m.in. Piotr Naimski, Antoni Macierewicz, Jan Lityński, Henryk Wujec. Aż dziw, że kiedyś znaleźli wspólny język.

18 lipca 1926 r.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Amerykański żołnierz polskiego pochodzenia Faustyn Wirkus zostaje koronowany przez tubylców z Gonawy (u wybrzeży Haiti) na króla. Wyspa jest mała i biedna, długo tam nie porządził. Ale dorobił się potem na artykułach i książkach o królowaniu. To dopiero żyła złota.

19 lipca 1895 r.

Chicagowska policja przeprowadza rutynowe przeszukanie w hotelu należącym do lekarza H.H. Holmesa podejrzewanego o oszustwo.

Okazuje się, że przybytek ma pokoje pełne pułapek na lokatorów i narzędzi tortur, a Holmes to w rzeczywistości wielokrotny morderca! Przeraża też, że wyłudzanie pieniędzy wywołało większą czujność organów ścigania niż znikający bez śladu ludzie.

20 lipca 1410 r.

Na rozkaz księcia Witolda zostaje ściętych kilku krzyżackich jeńców spod Grunwaldu. Powód: sugerowali, że matka władcy źle się prowadziła. Zakonnicy, a takie świństwa opowiadają. No i potoczyły się zakute łby…

21 lipca 1945 r.

Słynny komik Groucho Marx żeni się z Kay Marvis. To jego druga żona i na dodatek sporo młodsza: on ma 54 lata, a jego wybranka – 21. Lecz to nie ostatnie słowo figlarza. Gdy będzie miał 63 lata, znajdzie sobie kolejną partnerkę – prawie 40 lat młodszą. Ale kto figlarzowi zabroni?

22 lipca 1209 r.

W Langwedocji, podczas tzw. krucjaty przeciw katarom, walczący pod patronatem papieża rycerze dokonują masakry „heretyków” w mieście Béziers. Jakim cudem mogli być pewni, kto z mieszkańców jest katarem, a kto katolikiem? Podobno pomógł im pewien duchowny, wypowiadając słowa, które do dziś przyświecają fanatykom: „Zabijajcie wszystkich, Bóg rozpozna swoich”.

23 lipca 1945 r.

Amerykański magazyn „Life” donosi, że Hitler planował umieścić na orbicie okołoziemskiej ogromne zwierciadło mające odbijać skoncentrowane promienie Słońca i palić na Ziemi nieprzyjacielskie kraje, miasta, armie. A mówią, że Gwiazda Śmierci to wymysł z Gwiezdnych wojen

 

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!