Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Czas równowagi!

W jesiennym „Przekroju” szukamy spokoju i pokoju. Zastanawiamy się, jak w przyszłości będzie wyglądać praca i jakie umiejętności już dziś warto pielęgnować. Poznajemy Indie i zachwycamy się polską jesienią. Do tego wielki temat – joga! Czym tak naprawdę jest, a z czym jest nieraz mylona? I jeszcze: odważnie o lęku, chmury i wiatry, pomarańcz w każdej odsłonie, rude lisy i kombucha.

220 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
O śmiałych eksperymentach, zdawkowych notatkach i początkach działań humanitarnych przypomina
2017-06-19 07:00:00

Kalendarium czarnowidza (19-25 czerwca)

Kalendarium czarnowidza (19-25 czerwca)
Czyta się 2 minuty

19 czerwca 1702 r. 

Car Piotr Wielki wydaje orędzie zachęcające litewskich burmistrzów, rajców i mieszczan, by szukali szczęścia przesiedlając się do Rosji. Miłego złego początki! Nie minie sto lat, a Litwini i Polacy zaczną wyjeżdżać w głąb Rosji nawet wbrew własnej woli…

20 czerwca 1998 r. 

Na Turkmenistan spada meteoryt. Ten dar z nieba nazwany zostaje imieniem Turkmenbaszy, czyli miejscowego satrapy Saparmurata Nijazowa. Zaszczyt niemały – dla meteorytu! Wszak turkmeński przywódca stwierdził, że pochodzi od Aleksandra Wielkiego i Mahometa.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

21 czerwca 1941 r. 

Na Wołyniu pewien niemiecki żołnierz dezerteruje z Wehrmachtu i przedziera się na radziecką stronę granicy, by uprzedzić Armię Czerwoną o zbliżającym się ataku wojsk Hitlera na ZSRR. Naiwniak. Pogranicznicy mu nie uwierzyli i dali znać czekistom.

22 czerwca 1901 r. 

W Kapsztadzie ukazuje się pierwszy numer czasopisma „Greater Britain”, propagującego wizję brytyjskiego imperium od Przylądka Dobrej Nadziei do Kairu. Gazetę zaczęła wydawać polska arystokratka Katarzyna Radziwiłłowa, aby uwieść Cecila Rhodesa – potężnego brytyjskiego przedsiębiorcę de facto rządzącego południową Afryką. Rhodes jednak niebawem umrze, a Radziwiłłowa trafi do więzienia za podrabianie jego podpisów na czekach… 

23 czerwca 1831 r.

„23 czerwca goniły się obydwie krowy” – zapisał Julian Ursyn Niemcewicz przed wyjazdem ze swojego majątku (w okolicach dzisiejszego Ursynowa) na Zachód. Do ojczyzny już nie wrócił. Los krasul, którym poświęcił ostatni wpis z Polski w swoim dzienniku, pozostaje nieznany.

24 czerwca 1859 r.

Krwawą francusko-austriacką bitwę pod Solferino obserwuje szwajcarski przedsiębiorca i filantrop Jean Henri Dunant. Okropieństwa, które zobaczył, natchną go do powołania międzynarodowej organizacji humanitarnej: Czerwonego Krzyża. Lecz wojny toczą się dalej… 

25 czerwca 1927 r.

W Gwinei radziecki naukowiec Ilja Iwanow próbuje skrzyżować człowieka z szympansem – poprzez sztuczne zapłodnienie samicy małpy ludzkim nasieniem. Nic z tego nie wyjdzie, ale sam pomysł na stworzenie małpoluda godny Antynobla.

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!