Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

O wiośnie mamy zielone pojęcie!

Kiedy wszystko się dopiero rodzi i rozwija, wiosenny „Przekrój” nadlatuje w pełnym rozkwicie! W najnowszym wydaniu piszemy z rozwagą o równowadze, z odwagą o strachu, z uwagą o bałtyckich krajach, z miłością o wróblach i z zachwytem o zieleni i porankach. Zachęcamy do czytania!

Kup wiosenny „Przekrój”!

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
O podróżach – niespodziewanych i nieinspirujących, szalonych władcach i pierwszych powieściach ...
2017-06-12 07:00:00

Kalendarium czarnowidza (12-18 czerwca)

Kalendarium czarnowidza (12-18 czerwca)

O podróżach – niespodziewanych i nieinspirujących, szalonych władcach i pierwszych powieściach grozy przypomina nasz czarnowidz. 

Czyta się 2 minuty

12 czerwca 1829 r. 

„Przepłynąłem Bałtyk” – pisze Mickiewicz do Lelewela. I to właściwie cała spuścizna po jego podróży z Kronsztadu do Lubeki. Nie natchnęła wieszcza do stworzenia żadnego wiekopomnego dzieła. I jak tu odpoczywać nad Bałtykiem? Po co?

13 czerwca 1886 r. 

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Ludwig Bawarski – zwany Bajkowym Królem lub po prostu wariatem – wybiera się na spacer nad jezioro Starnberger See. Już z niego nie wróci. Zwłoki tego miłośnika Wagnera i pseudośredniowiecznych zamków odnalezione zostaną w wodzie. Śmierć mało romantyczna, a na dodatek wciąż nie wiadomo, czy monarcha popełnił samobójstwo, czy padł ofiarą zamachu.  

14 czerwca 1941 r. 

Ziemiańska rodzina Jaruzelskich zostaje deportowana przez radzieckich okupantów w głąb ZSRR. Dla prawie 18-letniego Wojciecha to początek zaskakującej drogi, którą zakończy u sterów nowej, komunistycznej Polski – jako sojusznik dawnych wrogów.

15 czerwca 1938 r. 

Prasa donosi, że poszukiwany amerykański gangster polskiego pochodzenia „Kid Tiger” Sycowski poddał się w Paryżu operacji plastycznej. Zabieg musiał być udany, skoro przestępcy nie tylko nigdy nie odnaleziono, lecz na dodatek prawie nikt w Polsce nie pamięta, że dochowaliśmy się konkurenta dla Ala Capone.

16 czerwca 1816 r.

Nocą w Villi Diodati nad Jeziorem Genewskim Lord Byron czyta znajomym opowieść grozy, a potem ogłasza konkurs na historyjkę z dreszczykiem. Kilka dni później jedna z owych znajomych – nastoletnia Mary Wollstonecraft Shelley – zapozna poetę ze swoim pomysłem na „Frankensteina”. Czyli jednak na wakacjach da się żyć bez wi-fi!

17 czerwca 1272 r.

Uczestniczący w krucjacie angielski królewicz Edward Długonogi przyjmuje posłańca z listem. Ten jednak nagle wyciąga sztylet i atakuje. To nie posłaniec, lecz asasyn! Edward cudem wychodzi z opresji tylko ranny, a na przyszłość wyciągnie lekcję, że polityka jest bezwzględna. To właśnie Długonogi już jako król krwawo stłumi powstanie Szkotów znane z „Bravehearta”.  

18 czerwca 1574 r.

Nocą król Henryk Walezy w tajemnicy wyrusza z Wawelu w stronę granicy. Opuszcza Polskę (z mieszanymi wspomnieniami i z kompletem widelców), aby objąć tron we Francji. Nieszczęsny! W Polsce czekałyby go tylko kłótnie ze swarliwą szlachtą, a we Francji – mnich fanatyk, który pozbawi go życia… na sedesie.

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!