Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

„Przekrój” – poznaj nasze czułe struny!

Ta jesień jest pełna czułości! A już na pewno jest jej pełen jesienny „Przekrój”. W nowym numerze piszemy o tym, jak czułością zmieniać świat, a także o: mądrej edukacji, hologramach, grzybach (też tych, wiadomo których), dojrzałości i Inkach. Zastanawiamy się, czym jest prawda i jak opisać piękno. 196 stron do czytania przez trzy miesiące!

Kup numer na jesień

Jesienny „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do czytania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Tylko na stronie Przekroj.pl w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Nic nie jest takim, jakim się wydaje – czyli cotygodniowa porcja pozornie odległych wydarzeń historycznych, ...
2017-05-29 07:00:00

Kalendarium czarnowidza (29 maja-4 czerwca)

Kalendarium czarnowidza (29 maja-4 czerwca)

Nic nie jest takim, jakim się wydaje – czyli cotygodniowa porcja pozornie odległych wydarzeń historycznych, które wciąż odpowiadają za kształt świata. 

Czyta się 2 minuty

29 maja 1966 r.

Uczniowie ze szkoły średniej przy pekińskim Uniwersytecie Qinghua organizują „Czerwoną Gwardię”, mającą nieść Chinom „rewolucję kulturalną" w myśl zasad Mao Zedonga. W ślad za nimi powstaną kolejne organizacje czerwonogwardzistów, czyli hunwejbinów. Tyle że „rewolucja kulturalna" w rzeczywistości kulturę chińską zniszczy: spłoną stare księgi, zniszczone zostaną zabytki, zdewastowane stare świątynie i cmentarze.    

30 maja 2000 r.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

W USA dochodzi do ekshumacji zwłok J. Franka Daltona – człowieka, który przed śmiercią (1951) podawał się za cudem ocalałego Jessego Jamesa, bandytę będącego postrachem Dzikiego Zachodu. Jednak badania DNA wykluczają, by Dalton był Jamesem. Ale chwileczkę! Zaraz pojawia się teoria, że... ekshumowano niewłaściwe zwłoki! Cóż, legendy umierają niechętnie. Zwłaszcza na Dzikim Zachodzie.

31 maja 1930 r.

Łódzcy dziennikarze rozwiązują sprawę trzynastu par uszu ludzkich odkrytych na torach. Okazuje się, że były to tylko protezy! Hm, musiały być zaiste znakomicie wykonane, skoro prasa nie poznała się na nich od razu. Rozwiązaniem zagadki może być fakt, że dziennikarze żyli wówczas głównie z wierszówki, a sensacje umiejętnie w brukowcach dawkowano. 

1 czerwca 1495 r. 

Zostaje przyrządzona pierwsza partia szkockiej whisky. Przygotował ją dla króla Szkocji Jakuba IV Stuarta… mnich John Cor. Uwaga, wynalazek zakonnika najwyraźniej wymknął się spod kontroli!

2 czerwca 1652 r.

W szeregach polskiej armii broniącej się przed Kozakami i Tatarami w obozie pod Batohem dochodzi do buntu. Hetman Kalinowski wybiera rozwiązanie siłowe: rozkazuje strzelać do buntowników. I to jest najlepszy moment dla wroga, by zaatakować! Obóz zostanie zdobyty, hetman zginie, a w kolejnych dniach Kozacy i Tatarzy urządzą rzeź ok. 3,5 tysiąca polskich jeńców – co po latach nazwane zostanie „sarmackim Katyniem”.  

3 czerwca 1910 r. 

Alois Hitler, przyrodni brat Adolfa, bierze w Wielkiej Brytanii ślub z Irlandką. Szczęście pary nie potrwa jednak długo, a ich urodzony w Liverpoolu syn William Patrick Hitler okaże się nie lada pechowcem. Gdy w Niemczech do władzy dojdzie jego stryj, młodzian nie będzie mógł znaleźć sobie pracy na Wyspach. Gdy wyjedzie do Niemiec, wywoła wściekłość Adolfa. W końcu ucieknie do USA, zamieni nazwisko i wstąpi do amerykańskiej armii. 

4 czerwca 1908 r. 

Podczas pogrzebu pisarza Emila Zoli padają strzały. Zamachowiec to dziennikarz nacjonalista Louis Gregori. Ranna ofiara ataku to francuski oficer żydowskiego pochodzenia Alfred Dreyfus – kiedyś oskarżony o zdradę, potem broniony przez Zolę i innych intelektualistów, a zrehabilitowany w 1906 r. Czy zamach wstrząśnie Francją? Skądże. Gregori uniknie kary za atak, a francuska prawica okrzyknie go bohaterem. Rzecz godna pióra Zoli.

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!