Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

O wiośnie mamy zielone pojęcie!

Kiedy wszystko się dopiero rodzi i rozwija, wiosenny „Przekrój” nadlatuje w pełnym rozkwicie! W najnowszym wydaniu piszemy z rozwagą o równowadze, z odwagą o strachu, z uwagą o bałtyckich krajach, z miłością o wróblach i z zachwytem o zieleni i porankach. Zachęcamy do czytania!

Kup wiosenny „Przekrój”!

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Czyja zdrada przyczyniła się do upadku Tenochtitlan? Kto był ostatnim królem Polski? Te i inne straszne ...
2017-05-22 07:00:00

Kalendarium czarnowidza (22-28 maja)

Kalendarium czarnowidza (22-28 maja)
Czyta się 2 minuty

22 maja 1945 r.

Do miasta Haren w północno-zachodnich Niemczech wjeżdżają polscy żołnierze z dywizji pancernej gen. Maczka. Potem dołączą do nich uwolnione więźniarki, byli robotnicy przymusowi, jeńcy z AK… Wokół miasta, przechrzczonego na „Maczków” rodzi się nieformalna polska strefa okupacyjna w Niemczech. A „maczkowcy” będą tam bardziej bezpieczni i wolni niż nad Wisłą.

23 maja 1642 r.

Chory kardynał Richelieu dyktuje testament. Pociągnie jeszcze parę miesięcy, ale upewni się, że u steru władzy zastąpi go kardynał Mazarin. Dzięki temu „Trzej muszkieterowie” Dumasa będą mogli mieć swój ciąg dalszy: „Dwadzieścia lat później” i „Wicehrabiego de Bragelonne”.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

24 maja 1829 r.

Spisek koronacyjny, opisany w „Kordianie”, pozostaje tylko wizją Słowackiego. Dlatego 29 maja 1829 r. car Mikołaj I Romanow faktycznie koronuje się w Warszawie na króla Polski. Ale co tam, kto by o nim pamiętał. Ostatni był król Staś i basta!

25 maja 1924 r. 

Prasa częstochowska rozpisuje się nad miliardami zebranymi w akcji „Chleb dla głodnych dzieci”. Jednak cudów nie było i nie ma: coś z rządami w Polsce wciąż jest nie tak, skoro nawet dziś problem niedożywienia wśród maluchów jest aktualny.

26 maja 1521 r.

Indianie z plemienia Tlaxcalanów, mający na pieńku z potężnymi Aztekami, pomagają konkwistadorom Cortesa w ataku na stolicę wroga – Tenochtitlan. Dzięki temu nieszczęśni kolaboranci będą traktowani przez Hiszpanów lepiej od podbitych ludów. Lecz nazwa ich plemienia i tak zostanie niemal zapomniana. A oni już zawsze będą w cieniu Azteków.

27 maja 1529 r. 

Pod Bratysławą zostaje spalonych trzydziestu Żydów, kłamliwie oskarżonych o rytualne morderstwa. Co gorsza, jeszcze przez kolejnych kilkaset lat nikt nie wyciągnie z tego wniosków i w środkowo-wschodniej Europie podobnych tragedii nie zabraknie.  

28 maja 1935 r. 

Na łamach dziennika „Prawda” Stalin ogłasza, że państwo gwarantuje radzieckim kobietom jak najlepsze warunki porodu, więc aborcji trzeba zakazać. W rzeczywistości nie myśli wcale o matkach, lecz potrzebuje tego, co każdy dyktator: nowych żołnierzy, rąk do pracy, kontroli nad kolejnymi sferami życia.

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!