Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

„Przekrój” na totalne lato!

Takiego numeru jeszcze nie było! Badamy gwiazdy i zaglądamy do ludzkiego mózgu. Psychologów pytamy o młodzież, a filozofów o to, jak żyć dobrze. Przyglądamy się naszym strachom, sprawdzamy, kiedy nauka jest przyjemna, piszemy o chodzeniu (boso, tyłem i bez celu) i o nadziei, że będzie lepiej. Nowy letni „Przekrój” już na Ciebie czeka – czytaj dla przyjemności!

Kup numer letni

Letni „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do czytania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów już dziś – tylko na stronie Przekroj.pl w niższej cenie.

Przekrój
W tym tygodniu wspominamy strajk Islandek, strzelaninę, która stała się tematem wielu długich filmów ...
2018-10-22 07:00:00

Kalendarium czarnowidza (22-28 października)

Kalendarium czarnowidza (22-28 października)
Kalendarium czarnowidza (22-28 października)

22 października 1964 r.

Jean-Paul Sartre zostaje ogłoszony laureatem literackiej Nagrody Nobla. Odmawia jednak jej przyjęcia, twierdząc, że nie da się „zinstytucjonalizować”. Lecz krytycy filozofa twierdzą, że po prostu chciał sobie zrobić jeszcze większą reklamę.

23 października 42 r. p.n.e.

Marek Antoniusz i Oktawian August pokonują pod Filippi spiskowców, którzy dokonali zamachu na Juliusza Cezara. Zwycięzcy mogą się cieszyć… i szykować do kolejnej wojny – między sobą.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

24 października 1975 r.

Islandki nie idą do pracy i nie robią nic w domach. W ten sposób chcą zaprotestować przeciw nierównemu traktowaniu. I faktycznie, mężczyźni srogo się wystraszyli. Zwłaszcza gdy w sklepach zabrakło kiełbasek – jedynej rzeczy, którą potrafili sami przyrządzić sobie na obiad.

25 października 1956 r.

Hitler zostaje oficjalnie uznany za zmarłego. Aż tyle potrwało, zanim zidentyfikowano jego zwłoki? To musi być jakiś spisek!

26 października 1881 r.

W Tombstone na Dzikim Zachodzie dochodzi do strzelaniny z udziałem rewolwerowca Wyatta Earpa i kilku bandziorów. Wymiana ognia jest krótka, ale zapewni Hollywood temat na wiele długich filmów.

27 października 312 r.

Przed bitwą, która uczyni go cesarzem, Konstantyn Wielki widzi ponoć na niebie świetlisty krzyż z napisem „Pod tym znakiem zwyciężaj”. Odtąd zaczyna sympatyzować z chrześcijanami. Niektórzy uwierzą nawet, że prawdziwy z niego święty.

28 października 1989 r.

Podczas wywiadu w Dzienniku Telewizyjnym aktorka Joanna Szczepkowska mówi: „Proszę Państwa, czwartego czerwca osiemdziesiątego dziewiątego roku skończył się w Polsce komunizm”. Nie wszyscy zauważyli.

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!