pixel Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Szanowni Państwo!

Wiele osób spośród naszych Czytelników i Czytelniczek wybiera tradycyjną drukowaną wersję kwartalnika, ale są także tacy, którzy coraz częściej korzystają z nośników elektronicznych. Dlatego wprowadzamy cyfrową wersję „Przekroju”. Zapraszamy do wykupienia prenumeraty, w której ramach proponujemy nieograniczony dostęp do aktualnych i archiwalnych wydań kwartalnika.

Ci z Państwa, którzy nie zdecydują się na prenumeratę, będą mieli do dyspozycji bezpłatnie 3 „Przekrojowe” teksty oraz wszystkie rysunki Marka Raczkowskiego, krzyżówki, recenzje, ilustracje i archiwalne numery z lat 1945–2000. Zapraszamy do lektury!

wykup prenumeratę cyfrową
Przekrój
O kosmitach, Wielkiej Stopie i Gigancie z Cardiff pisze
2018-10-15 07:00:00

Kalendarium czarnowidza (15-21 października)

Kalendarium czarnowidza (15-21 października)

15 października 2005 r.

W Emilcinie odsłonięto jedyny w Polsce pomnik UFO – na pamiątkę wydarzeń z 1978 r. Rolnik Jan Wolski miał wówczas spotkać kosmitów. To musieli być jacyś galaktyczni prostacy, bo na odsłonięcie pomnika się nie pofatygowali.

16 października 1869 r.

Na farmie w Cardiff w stanie Nowy Jork pracownicy odkrywają przypadkiem skamieniałości… 3-metrowego człowieka. Okazało się, że to tylko mistyfikacja. Jednak poszukiwania gigantów weszły Amerykanom w krew: do dziś tropią Wielką Stopę.

17 października 1740 r.

Umiera caryca Anna Iwanowna. A jeszcze rok wcześniej miała tyle fantazji, że kazała postawić w Petersburgu lodowy pałac dla księcia Golicyna i wyjątkowo szpetnej służącej, z którą kazała mu się ożenić. Długo się z niego nie pośmiała.

18 października 1166 r.

Henryk Sandomierski ginie podczas potyczki z Prusami. A wcześniej był w Ziemi Świętej, walczył z powodzeniem z groźnymi Saracenami… Chyba nie docenił przeciwnika na własnym podwórku.

19 października 1955 r.

Ostatni żołnierz radziecki opuszcza Austrię. Ta tydzień później ogłasza wieczystą neutralność. Coś za coś. Niejeden z demoludów też by tak chciał.

20 października 1967 r.

W lesie w Kalifornii zostaje sfilmowana Wielka Stopa. Wielu święcie wierzy, że to nie mistyfikacja. Najwyraźniej nie przejęli się historią Giganta z Cardiff.

21 października 1520 r.

Ferdynand Magellan wpływa ze swoimi okrętami na Pacyfik. Jest pierwszym Europejczykiem, który tego dokonał! Tyle że ze swojej podróży już nie wróci. I po co się było pchać?

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!