Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

O wiośnie mamy zielone pojęcie!

Kiedy wszystko się dopiero rodzi i rozwija, wiosenny „Przekrój” nadlatuje w pełnym rozkwicie! W najnowszym wydaniu piszemy z rozwagą o równowadze, z odwagą o strachu, z uwagą o bałtyckich krajach, z miłością o wróblach i z zachwytem o zieleni i porankach. Zachęcamy do czytania!

Kup wiosenny „Przekrój”!

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Ostatnia już cotygodniowa porcja pesymistycznych rocznic, a w niej m.in. o pierwszym prawdziwym popisie ...
2018-10-29 07:00:00

Kalendarium (29 października-4 listopada)

Kalendarium (29 października-4 listopada)

29 października 1618 r.

W Londynie zostaje skrócony o głowę sławny podróżnik i dawny faworyt królowej Elżbiety I – Walter Raleigh. Cóż, faworytem nie jest się dożywotnio. Zwłaszcza gdy dochodzi do zmiany władzy, a nowy król nie jest sentymentalny.

30 października 1938 r.

Orson Welles emituje słuchowisko Wojna światów. Jest tak przekonujące, że wielu słuchaczy dochodzi do wniosku, że faktycznie doszło do inwazji Marsjan na USA! W New Jersey wybucha panika… A przynajmniej tak mówi szeroko rozpowszechniona legenda. Po latach okazało się bowiem, że Amerykanie słuchali wtedy radia, jednakże woleli program kabaretowy niż Wojnę światów.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

31 października 475 r.

Na tronie cesarstwa zachodniorzymskiego zasiada nastoletni Romulus, przez złośliwców przezywany Cesarzątkiem (Augustulus). Nie budzi respektu, porządzi niecały rok, a państwo upadnie. Od Romulusa się zaczęło, na Romulusie się skończyło…

1 listopada 1928 r.

Turcja przechodzi z alfabetu arabskiego na łaciński. Lecz to nie oznacza od razu, że stanie się bliższa cywilizacji łacińskiej i Zachodowi. Widać to zwłaszcza po rządzących, po 90 latach.

2 listopada 1898 r.

Od tego dnia na boiskach pojawiają się pierwsze prawdziwe popisy cheerleaderskie. Pionierem jest University of Minnesota. Tyle że skandowaniem haseł popisuje się nie grupa wygimnastykowanych dziewczyn, a… sześciu młodych studentów.

3 listopada 1231 r.

Książę Władysław III Laskonogi zaciąga do alkowy młodą dziewczynę. Władca nie rozumie, że „nie” znaczy „nie”. Zrozumie, jak dostanie nożem w brzuch.

4 listopada 1967 r.

W Moskwie kończy się budowa wieży telewizyjnej Ostankino liczącej 540 m. To najwyższa budowla na świecie. Zdetronizuje ją siedem lat później… polski maszt radiowy w Konstantynowie, wyższy o ponad 100 m! Co z tego, skoro runął w 1991 r.

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!