pixel Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

 

Halo, tu "Przekrój", Twoja lektura na jesienne dni, a w niej wszystko: od literatury po rozrywkę. Przesyłki na terenie Polski są (nadal!) darmowe, więc nie zwlekaj dłużej!

Kup numer jesienny

Jesienią działaj z głową. Jesienny numer kwartalnika możesz zamówić z dostawą do domu i w zestawie z zeszytem krzyżówek. Przesyłki na terenie Polski są (nadal!) darmowe.

Kup numer jesienny z krzyżówkami
Przekrój
Ostatnia już cotygodniowa porcja pesymistycznych rocznic, a w niej m.in. o pierwszym prawdziwym popisie ...
2018-10-29 07:00:00

Kalendarium (29 października-4 listopada)

Kalendarium (29 października-4 listopada)

29 października 1618 r.

W Londynie zostaje skrócony o głowę sławny podróżnik i dawny faworyt królowej Elżbiety I – Walter Raleigh. Cóż, faworytem nie jest się dożywotnio. Zwłaszcza gdy dochodzi do zmiany władzy, a nowy król nie jest sentymentalny.

30 października 1938 r.

Orson Welles emituje słuchowisko Wojna światów. Jest tak przekonujące, że wielu słuchaczy dochodzi do wniosku, że faktycznie doszło do inwazji Marsjan na USA! W New Jersey wybucha panika… A przynajmniej tak mówi szeroko rozpowszechniona legenda. Po latach okazało się bowiem, że Amerykanie słuchali wtedy radia, jednakże woleli program kabaretowy niż Wojnę światów.

31 października 475 r.

Na tronie cesarstwa zachodniorzymskiego zasiada nastoletni Romulus, przez złośliwców przezywany Cesarzątkiem (Augustulus). Nie budzi respektu, porządzi niecały rok, a państwo upadnie. Od Romulusa się zaczęło, na Romulusie się skończyło…

1 listopada 1928 r.

Turcja przechodzi z alfabetu arabskiego na łaciński. Lecz to nie oznacza od razu, że stanie się bliższa cywilizacji łacińskiej i Zachodowi. Widać to zwłaszcza po rządzących, po 90 latach.

2 listopada 1898 r.

Od tego dnia na boiskach pojawiają się pierwsze prawdziwe popisy cheerleaderskie. Pionierem jest University of Minnesota. Tyle że skandowaniem haseł popisuje się nie grupa wygimnastykowanych dziewczyn, a… sześciu młodych studentów.

3 listopada 1231 r.

Książę Władysław III Laskonogi zaciąga do alkowy młodą dziewczynę. Władca nie rozumie, że „nie” znaczy „nie”. Zrozumie, jak dostanie nożem w brzuch.

4 listopada 1967 r.

W Moskwie kończy się budowa wieży telewizyjnej Ostankino liczącej 540 m. To najwyższa budowla na świecie. Zdetronizuje ją siedem lat później… polski maszt radiowy w Konstantynowie, wyższy o ponad 100 m! Co z tego, skoro runął w 1991 r.

Piątka dla PRZEKROJU? A może dziesiątka? Wspierając Fundację PRZEKRÓJ, wspierasz rzetelność, humor i czar.

* Pola wymagane

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!