Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Czas ucieka – „Przekrój” czeka!

W zimowym „Przekroju” przenosimy się do Lewantu! Smakujemy libańskie jedzenie, podziwiamy Aleppo i zastanawiamy się nad Tel Awiwem. Poza tym sprawdzamy, co para noblistów z ekonomii Duflo i Banerjee mówią o światowym ubóstwie. Opisujemy Gaję i jej twórcę Jamesa Lovelocka. Naprawdę dużo piszemy też o tym, dlaczego warto się tulić (nie tylko w zimie). I do tego: niedźwiedzie – białe, brunatne i czarne, nabiał i warzywa, a także przyroda w plenerze i w muzeum.

Już jest nowy „Przekrój”!

196 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Misją stowarzyszenia Jestem na pTAK! są trzy słowa: POZNAJ, POKOCHAJ, POMÓŻ.
2020-09-18 09:00:00
Jestem na pTAK!
Jestem na pTAK!
Czyta się 2 minuty

Czajki, dudki, kosy, sójki, kawki, jerzyki i inne ptaki mają wielu przyjaciół wśród ludzi, którzy w zimie wystawiają dla nich karmniki, wiosną montują budki, latem zapewniają wodę i łąki kwietne, a jesienią zostawiają stertę liści w ogrodzie. To coś, co może zrobić każdy z nas, ale możliwości jest o wiele więcej.

Misją stowarzyszenia Jestem na pTAK! są trzy słowa: POZNAJ, POKOCHAJ, POMÓŻ. Skupieni wokół nich przyrodnicy chcą dostarczać wiedzę o ptakach, pokazując ich świat, piękno i wyjątkowość. „To nie tylko pasja i miłość do ptaków. To styl życia, codzienne wybory i sposób postrzegania świata. Stan Ziemi, naszej przestrzeni życiowej, którą dzielimy ze skowronkami, bocianami, jeżami, dębami i innymi istotami, jest sprawą wspólną i wszyscy mamy na niego wpływ. Wszyscy mamy też prawo do życia – prawo do Ziemi i jej zasobów. Żyjemy w jednym globalnym ekosystemie i od niego zależymy” – tak mówią o sobie i swoich działaniach twórcy stowarzyszenia.

Od lat realizują rozmaite akcje i projekty. Tworzą rezerwaty w różnych częś­ciach kraju, zarażają pasją do ptaków podczas Nocy Sów, zachęcają rolników do gospodarowania przyjaznego przyrodzie, wspólnie z mieszkańcami z całej Polski tworzą Ogrody na pTAK! Liczą w nich ptaki, starają się o zaprzestanie polowań, pomagają orłom, chronią orliki, dbają o bagna, stoją na straży praw ptaków miejskich, a nad Biebrzą organizują Zloty Klubu Ptaków Polskich. Dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem, propagują miłość do natury.

Stowarzyszenie prowadzi też warsztaty i projekty edukacyjne. Organizuje konkursy przyrodnicze, podsuwa pomysły na twórcze lekcje oraz ptasie gry i zabawy, publikuje. Na stronie www.jestemnaptak.pl można pobrać aplikację do rozpoznawania głosów ptaków – wraz z poradami, jak zapewnić im zdrową stołówkę i schronienie.

Bądź na pTAK! Zaangażuj się! Zostań wolontariuszem stowarzyszenia, wesprzyj je finansowo, polub je na ­Facebooku, śledź jego wydawnictwa. Jak mawiają ludzie z Jestem na pTAK! – razem możemy więcej!

Czytasz nas i wiesz, jak ważna jest dla nas ekologia. Wspierając naszą działalność, pomagasz naszym dziennikarzom docierać w coraz to nowe miejsca, które warto ocalić. Robimy to najlepiej, jak potrafimy: pisząc i fotografując. Jeśli uważasz, że ta gra jest warta świeczki, przekaż datek na Fundację PRZEKRÓJ.

* Pola wymagane

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!