Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

O wiośnie mamy zielone pojęcie!

Kiedy wszystko się dopiero rodzi i rozwija, wiosenny „Przekrój” nadlatuje w pełnym rozkwicie! W najnowszym wydaniu piszemy z rozwagą o równowadze, z odwagą o strachu, z uwagą o bałtyckich krajach, z miłością o wróblach i z zachwytem o zieleni i porankach. Zachęcamy do czytania!

Kup wiosenny „Przekrój”!

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Instrukcję przygotowania atramentu z grzybów przedstawia
2017-09-19 00:00:00
Jak zrobić atrament

– Trzeba znaleźć odpowiednie grzyby. Chodzi o przedstawicieli gatunku Coprinus comatus, w wersji bardziej swojskiej: czernidłak kołpakowaty. Tego krewniaka pieczarki (podobnego do niej, tylko nieco smuklejszego, w młodości białego i czerniejącego z wiekiem) można znaleźć niemal wszędzie (na wszystkich kontynentach poza Afryką i Antarktydą). Szukać trzeba na łąkach, trawnikach, w przydomowych ogródkach, na pastwiskach i w lasach, a nawet na śmietniskach. Najlepiej między kwietniem a listopadem.

– Zebrać sześć grzybów.

– Odczekać przynajmniej 12 godzin. Grzyby w tym czasie sczernieją i można zacząć wyciskać z nich sok-atrament. Wersja dla wielbicieli ruchów slow: można poczekać dwa tygodnie, wtedy czernidłaki same puszczą sok.

– Rozkładające się grzyby nie pachną dobrze. Problem ten można rozwiązać, dodając do zebranego w słoiku soku kilka kropli olejku z tymianku lub oregano.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

– Atrament gotowy. Wystarczy teraz znaleźć na spacerze gęsie pióro i przyciąć jego czubek na kształt stalówki. Osoby, które nie wiedzą, jak wygląda stalówka, na pewno będą umiały sprawdzić to w Internecie.

– List gęsim piórem najlepiej pisze się nocą, przy blasku świecy i błyskawic.

Gdybyśmy znaleźli czernidłaki, a nie potrzebowali atramentu, możemy grzyby zjeść. Pamiętać tylko należy, żeby nie popijać ich alkoholem, bo utrudniają one jego rozkład i potęgują kaca. Pijąc zaś alkohol, pamiętajmy, by nie zagryzać go czernidłakami – z tego samego powodu.

źródło: www.instructables.com

Data publikacji:

Katarzyna Sroczyńska

Katarzyna Sroczyńska

Zastępczyni redaktor naczelnej kwartalnika „Przekrój” w latach 2019-2020, redaktorka działu Zdrowe Życie w latach 2016-2020.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!