Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

O wiośnie mamy zielone pojęcie!

Kiedy wszystko się dopiero rodzi i rozwija, wiosenny „Przekrój” nadlatuje w pełnym rozkwicie! W najnowszym wydaniu piszemy z rozwagą o równowadze, z odwagą o strachu, z uwagą o bałtyckich krajach, z miłością o wróblach i z zachwytem o zieleni i porankach. Zachęcamy do czytania!

Kup wiosenny „Przekrój”!

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
O eksperymencie biolożki Bertocchini pisze
2017-06-20 00:00:00

Czy gąsienice jedzą plastikowe śmieci?

„Gąsienica", Jan Vincentsz van der Vinne, XVII/XVIII w. / The Metropolitan Museum of Art
Czy gąsienice jedzą plastikowe śmieci?
Czy gąsienice jedzą plastikowe śmieci?

Widząc w Internecie nagłówek informujący, że gąsienice jedzą plastikowe śmieci, trudno nie zadać sobie następującego pytania: czy gąsienice jedzą plastikowe śmieci? Bo tak już jest z tytułami w Internecie, że nie można czytać ich wprost, ale trzeba przerobić je na pytanie, jak na lekcji języka polskiego w szkole podstawowej (chyba że już mają formę pytania, wtedy należy przerobić je na zdanie przeczące).

Mówimy tu o gąsienicach barciaka większego badanych ostatnio przez biolożkę Federicę Bertocchini. Wiadomo nie od dziś, że owady te (zwane również molami woskowymi) składają jaja w ulach. Tam wylęgają się gąsienice, które jedzą wosk, doprowadzając czasem do znacznych zniszczeń. Ale czy jedzą również plastik?

To zależy. Jeżeli są to gąsienice z informacji prasowej przygotowanej na potrzeby szerokiej publiczności, wygląda na to, że jedzą, i to z apetytem. „Po 12 godzinach otrzymano oczywiste zmniejszenie plastikowej masy” –  czytamy.

Ale jeśli są to gąsienice z artykułu opublikowanego w specjalistycznym czasopiśmie „Current Biology”, to jedzenie plastiku nie idzie im już tak łatwo. Dowiadujemy się, że w eksperymencie gąsienic było 100 i że w ciągu 12 godzin strawiły one mniej niż jedną dziesiątą grama sztucznego tworzywa. Plastikowa torebka waży jakieś 6 g, więc zjedzenie całej takiej „reklamówki” zajęłoby 100 owadom miesiąc. Jeżeli więc typowy Polak zużywa jedną plastikową torebkę dziennie, każdy obywatel musiałby zatrudnić armię 3 tys. gąsienic. Zważywszy na i tak niełatwe warunki mieszkaniowe w kraju, byłoby to trudne. Zwłaszcza że po czterech tygodniach gąsienice zmieniłyby się w poczwarki, a po kolejnych dwóch w dorosłe ćmy – istoty niezainteresowane konsumowaniem torebek z supermarketów, lecz tłumnym krążeniem wokół żyrandola i rzucaniem na ściany upiornych cieni.

Czy więc gąsienice jedzą plastik? –  spytajmy jeszcze raz. Może i jedzą, ale w laboratorium i bardzo powolutku. Raczej nie da się ich zatrudnić do pożerania plastikowych torebek na wysypisku (no dobrze, trzymanie gąsienic w mieszkaniu to rzeczywiście przesada).

Zresztą Federica Bertocchini doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Jak twierdzi, jej rzeczywistym celem jest znalezienie enzymu, dzięki któremu owady trawią plastik, i wykorzystanie tego nieodkrytego jeszcze związku do rozkładania odpadków.

Czy i kiedy pani Bertocchini enzym zidentyfikuje i na ile okaże się on skuteczny –  nie wiemy. Na razie nie powinniśmy liczyć na gąsienice, ale używać mniej plastikowych torebek, a najlepiej wcale. 
 

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!