Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Czas równowagi!

W jesiennym „Przekroju” szukamy spokoju i pokoju. Zastanawiamy się, jak w przyszłości będzie wyglądać praca i jakie umiejętności już dziś warto pielęgnować. Poznajemy Indie i zachwycamy się polską jesienią. Do tego wielki temat – joga! Czym tak naprawdę jest, a z czym jest nieraz mylona? I jeszcze: odważnie o lęku, chmury i wiatry, pomarańcz w każdej odsłonie, rude lisy i kombucha.

Już jest nowy „Przekrój”!

220 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Teorię prof. Bernharda Fischera, wybitnego, acz nieznanego, teriologa zajmującego się życiem lisów ...
2022-09-16 09:00:00

Arcyciekawe odkrycie

ilustracja: Cyryl Lechowicz
Arcyciekawe odkrycie
Arcyciekawe odkrycie

Teorię prof. Bernharda Fischera, wybitnego teriologa zajmującego się życiem lisów pospolitych, przybliża Tomasz Wiśniewski.

Czyta się 1 minutę

Dzięki wykorzystaniu sportowej kamery przyczepionej do obroży lisicy o sympatycznym imieniu Teresa świat po raz pierwszy uzyskał wgląd w nocne zwyczaje tych pozornie dobrze znanych istot. Każdy wie, że lisy przebywają w norach, do czasów badań Fischera nikt jednak nie zdawał sobie sprawy, jak bardzo się mylimy co do głębokości lisich nor.

Tunele prowadzą w głąb ziemi, stanowiąc istny labirynt dla innych stworzeń nie­zorientowanych w tej sieci mrocznych korytarzy. Zauważono, że w kilkudniowych odstępach lisy spotykają się w czymś w rodzaju głównej nory, mieszczącej do kilkudziesięciu osobników, aby… brać udział w czynności noszącej znamiona religijnego rytuału. W środku tej dziwacznej przestrzeni znajduje się skupisko najróżniejszych odpadów ściąg­niętych tutaj z miejskiego świata i najprawdopodobniej złożonych w ofierze.

Prof. Fischer podejrzewa, że bliskość człowieka mogła doprowadzić do przyswojenia przez te psowate drapieżniki zachowań specyficznie ludzkich – w tym wypadku praktyk religijnych. Interesujące, że tak jak kiedyś człowiek składał w ofierze elementy pochodzenia zwierzęcego, tak teraz zwierzęta używają tych pochodzenia ludzkiego. Co ciekawe jednak, niemiecki naukowiec śmie twierdzić, że lisi kult – na fali współczesnej pustki duchowej i wynikającej z niej fascynacji egzotycznymi religiami – ma szansę przedostać się do świata ludzi.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!