Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

O wiośnie mamy zielone pojęcie!

Kiedy wszystko się dopiero rodzi i rozwija, wiosenny „Przekrój” nadlatuje w pełnym rozkwicie! W najnowszym wydaniu piszemy z rozwagą o równowadze, z odwagą o strachu, z uwagą o bałtyckich krajach, z miłością o wróblach i z zachwytem o zieleni i porankach. Zachęcamy do czytania!

Kup wiosenny „Przekrój”!

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
20 stycznia 1918 r. władze radzieckie wydają dekret o nacjonalizacji mienia cerkiewnego i zniesieniu ...
2018-12-05 10:00:00
Agenda katastrofisty

Agenda katastrofisty – 1/2019
czyli wszystko może mieć straszne skutki

Agenda katastrofisty – 1/2019
Czyta się 2 minuty

21 grudnia 3200 r. p.n.e. w dzień zimowego przesilenia promień słońca wpada po raz pierwszy do wnętrza nowo wzniesionego irlandzkiego grobowca, dziś zwanego Newgrange. Wślizguje się przez niewielki otwór w ścianie nad wejściem do monumentu i przez 17 minut oświetla korytarz prowadzący w głąb. Badacze prehistorii będą potrzebowali dużo więcej czasu na oświecenie i uświadomienie sobie, że nasi przodkowie nie byli tak prymitywni, jak by się wydawało, a o astronomii mieli większe pojęcie niż większość z nas.

22 grudnia 1622 r. Richelieu otrzymuje z rąk króla Ludwika kapelusz kardynalski. Dwa lata później zostanie premierem – na tym stanowisku utrzyma się aż do śmierci. Będzie zawziętym, przebiegłym i dalekowzrocznym mężem stanu. Nie uda mu się tylko przewidzieć, że paru podpitych muszkieterów przypnie mu łatkę potwora.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

1 stycznia 1792 r. szlachcic Ignacy Marchocki ogłasza mieszkańcom swojego samozwańczego Księstwa Mińkowieckiego cały katalog przysługujących im postępowych praw. Nie miną dwa pokolenia, a pozostanie po nich tylko wspomnienie, bo władze carskie przestaną tolerować takie niebezpieczne dziwactwa na swoim terytorium.

6 stycznia 1918 r. do Moskwy przybywa Czerwony Pułk Warszawy – ochotnicza jednostka, która wspiera rewolucję październikową. Potem weźmie nawet udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Ćśśś, bo się wyda, że Polacy walczyli także z Polakami.

17 stycznia 1961 r. Patrice Lumumba – pierwszy demokratyczny przywódca Konga – ginie po zamachu stanu. Puczystów wspierają Belgia, do której należał ten kraj w czasach kolonialnych, oraz CIA niechętna lewicowemu politykowi. Zmiana władzy ma zapewnić Zachodowi kontrolę nad tym bogatym obszarem Afryki. Kończy się jednak chaosem, który trwa do dzisiaj.

20 stycznia 1918 r. władze radzieckie wydają dekret o nacjonalizacji mienia cerkiewnego i zniesieniu nauczania religii w szkołach. A to dopiero początek zamachu na wolność sumienia.

23 stycznia 1793 r. brytyjska prasa z oburzeniem opisuje, jak władze rewolucyjnej Francji zgilotynowały swego króla Ludwika XVI. Francuzom – tym bardziej teraz nielubianym – Anglicy zapowiadają, że skończy się to jeszcze większym rozlewem krwi. I rzeczywiście rewolucja zacznie pożerać własne dzieci. A w kolejce czeka już Bonaparte i kilkanaście lat wojen napoleońskich.

30 stycznia 1939 r. Hitler, przemawiając przed niemieckim parlamentem, oświadcza, że jeśli Żydzi „popchną świat do wojny”, to skończy się ona ich eksterminacją. A świat słucha w spokoju i nadal negocjuje z Führerem.

11 lutego 1697 r. w szkockich kościołach zarządzono modlitwy w intencji 11-letniej dziewczynki z dobrego domu, Christine Shaw, rzekomo dręczonej przez wiedźmy. W polowaniu na czarownice, które później nastąpiło, zostanie skazanych na śmierć siedem osób. A dziewczynka nagle „wyzdrowieje”, a potem wyjdzie za pastora.

19 lutego 1624 r. polski osadnik z Wirginii, niejaki Molasco Polander, domaga się od władz bardziej sprawiedliwego wynagrodzenia. Murem stają za nim inni rodacy. Władze brytyjskie nawet przyznają mu rację, ale archiwa milczą, czy udało mu się cokolwiek wycisnąć z krwiopijców.

23 lutego 1945 r. Turcja wypowiada wojnę Trzeciej Rzeszy. Czysto symbolicznie, ale sprytnie. Nie ma to jak tanim kosztem znaleźć się w gronie zwycięzców drugiej wojny światowej.

6 marca 1633 r. jezuita Wojciech Męciński wyrusza z Lizbony do Indii. To początek eskapady, która zawiedzie misjonarza do Wietnamu, Makau, Tajwanu i Filipin. Męciński dotrze nawet do Japonii, lecz tam zginie na skutek tortur – z rozkazu szoguna, który postanowił odciąć Japonię od świata, a zwłaszcza od katolicyzmu.

9 marca 1841 r. Sąd Najwyższy USA nakazuje zwrócić wolność zbuntowanym niewolnikom z hiszpańskiego statku „Amistad”. I faktycznie wrócą oni do ojczyzny. Tam jednak kilku z nich nie oprze się pokusie łatwego zysku i sami zajmą się handlem żywym towarem.
 

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!