Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

O wiośnie mamy zielone pojęcie!

Kiedy wszystko się dopiero rodzi i rozwija, wiosenny „Przekrój” nadlatuje w pełnym rozkwicie! W najnowszym wydaniu piszemy z rozwagą o równowadze, z odwagą o strachu, z uwagą o bałtyckich krajach, z miłością o wróblach i z zachwytem o zieleni i porankach. Zachęcamy do czytania!

Kup wiosenny „Przekrój”!

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
O ślubie Kazimierza (Wielkiego) z litewską księżniczką Aldoną, pierwszym międzykontynentalnym ...
2018-09-14 00:00:00
Agenda katastrofisty

Agenda katastrofisty – 4/2018
czyli wszystko może mieć straszne skutki

rysunek: archiwum
Agenda katastrofisty – 4/2018
Agenda katastrofisty – 4/2018

22 września 1938 r. trwają targi zachodnich mocarstw z Hitlerem na temat Czechosłowacji. Podczas spotkania z brytyjskim premierem Chamberlainem Führer robi się coraz bardziej wojowniczy. Szef rządu Wielkiej Brytanii – wówczas będącej jeszcze prawdziwym imperium – sądzi, że spolegliwością ratuje światowy pokój, lecz w istocie rzeczy kapituluje przed tyranem. Tydzień później zostanie podpisany haniebny układ monachijski.

23 września 1893 r. w polskiej prasie pojawia się „przepowiednia z Tęgoborza”. Jest z czego się cieszyć, bo według niej „Warszawa środkiem ustali się świata”, a „Trzy rzeki świata dadzą trzy korony pomazańcowi z Krakowa”. W dodatku anonimowy prorok zapowiada na koniec: „Powstanie Polska od morza do morza/Czekajcie na to pół wieku/Chronić nas będzie zawsze łaska Boża/Więc cierp i módl się, człowieku”. Niestety, w przepowiadanym roku 1943 jedynie ostatni wers tego proroctwa okazał się trafny. Jednak niektórzy wciąż wierzą, że przepowiednia myliła się tylko w kwestii daty…

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

29 września 1916 r. amerykański rekin finansjery John D. Rockefeller zostaje pierwszym miliarderem (dolarowym) w historii. Dziś tych krezusów są już ponad 2 tys., ale biedni nie znikają. A będzie jeszcze więcej. I jednych, i drugich.

3 października 1988 r. ma miejsce premiera filmu Klątwa Doliny Węży w reżyserii Marka Piestraka. Miał być polski Indiana Jones, wyszedł nadwiślański Ed Wood.

5 października 1813 r. Amerykanie cieszą się ze śmierci indiańskiego wodza Tecumseha. Zwłaszcza człowiek, który go pokonał – generał i polityk William Henry Harrison. Lecz radość to przedwczesna. Wedle legendy Indianie przepowiadają mu, że nawet jeśli zostanie kiedyś wybrany na prezydenta, to umrze podczas sprawowania rządów. A po nim kolejni przywódcy USA wybrani w roku podzielnym przez 20. Przepowiednia sprawdziła się w przypadku Harrisona, potem Kennedy’ego, Reagan i Bush zaś stali się celem zamachów. Tylko dlaczego tabliczka mnożenia miałaby zabijać w imieniu Indian?

13 października 1987 r. w Zatoce Perskiej pojawiają się wyjątkowo łebskie delfiny. Potrafią nawet dogadać się z ludźmi. Niestety, to zwierzęta wytrenowane do akcji wojskowych przez amerykańską armię.

16 października 1325 r. przyszły król Polski Kazimierz (Wielki) bierze ślub z litewską księżniczką Aldoną. Gdyby wiedział, że prawie 700 lat później powstanie z tego telewizyjna opera mydlana, może by się dwa razy zastanowił.

18 października 1851 r. ukazuje się powieść Moby Dick Hermana Melville’a. Z czasem zdobędzie uznanie. Jednak wieloryby nigdy nie pogodzą się z takim czarnym PR.

24 października 1593 r. niejaki Gil Perez, żołnierz z Manili, znienacka… teleportuje się z Filipin do Meksyku. Rozgłasza, że doszło do tych nieoczekiwanych przenosin, gdy przysnął na warcie, a trwały „szybciej niż zapiał kogut”. Tak się chwalił, że sprawą zainteresowała się inkwizycja i postanowiła wydusić z niego prawdę. Niestety, brakuje dokumentów potwierdzających, że ta spisana w XVII w. historyjka zdarzyła się naprawdę.

30 października 1973 r. powstaje pierwszy międzykontynentalny most na Bosforze. Ale łatwiej przerzucić taką kładkę między Europą a Azją, niż wzajemnie się zrozumieć.

8 listopada 1798 r. kapitan John ­Fearn­ odkrywa „przyjemną wyse­pkę” – Nauru. Dziś ten skrawek lądu na Pacyfiku ma opinię najgorszego miejsca do życia na Ziemi. To zbankrutowane państwo, zrujnowane ekologicznie, jego mieszkańcy masowo chorują na cukrzycę, a obozy dla uchodźców, których nie wpuszczono do Australii, to jeden wielki skandal.

10 listopada 1940 r. Walt Disney chce być dobrym patriotą i nawiązuje współpracę z FBI. W praktyce będzie donosił na „nieprawomyślnych”, sympatyzujących z komunizmem kolegów. A nos mu rośnie długi jak u Pinokia, którego zresztą przeniósł na ekrany właśnie w roku 1940.

12 listopada 2015 r. prezydent Barack Obama pojawia się na okładce gejowskiego magazynu „Out”. To pierwszy taki przypadek w historii USA. A gdyby tak u nas? Oj, strach pomyśleć…

17 listopada 3 r. p.n.e. rodzi się Jezus Chrystus. Tak przynajmniej wynika z rachuby starożytnego teologa Klemensa Aleksandryjskiego. Kościół przyjął jednak inną, konkurencyjną datę. Może czas wrócić do tej zaproponowanej przez Klemensa? Wtedy nikt nawet nie odważy się marzyć o śniegu na Gwiazdkę.

18 listopada 1989 r. wywodzący się z PRL-u Dziennik Telewizyjny zastąpiły Wiadomości. Myliłby się jednak ten, kto sądził, że raz na zawsze oznacza to koniec prostackiej propagandy w polskiej TV.

21 listopada 1871 r. w paryskim cyrku zostaje wystrzelony pierwszy człowiek-kula armatnia, Emilio Onra. Jakie czasy, taki Gagarin.

24 listopada 1227 r. podczas zjazdu piastowskich władców w Gąsawie książę krakowski Leszek Biały relaksuje się w łaźni. I właśnie wtedy do środka wpadają siepacze. Szykuje się prawdziwa krwawa łaźnia. Książę wyparowuje na zewnątrz i dosiada konia, ale zabójcy go dopadają.

5 grudnia 1968 r. Polska ratyfikuje Konwencję o Eliminowaniu Wszystkich Form Dyskryminacji Rasowej. Łatwiej podpisywać takie dokumenty, niż wcielać je w życie. Zwłaszcza po Marcu 1968.

12 grudnia 1800 r. Waszyngton zostaje stolicą Stanów Zjednoczonych. Czarny dzień dla uczniów piszących kartkówki z geografii. Przecież utarło się, że najważniejszym miastem USA jest Nowy Jork!

21 grudnia 2012 r. zapatrzeni w kalendarz Majów ezoterycy spodziewają się końca świata. Apokalipsa jednak nie następuje. Za to tego dnia teledysk Gangnam Style pewnego południowokoreańskiego rapera pierwszy w historii przekroczył próg miliarda wyświetleń na YouTubie. Koniec świata!

 

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!