Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

O wiośnie mamy zielone pojęcie!

Kiedy wszystko się dopiero rodzi i rozwija, wiosenny „Przekrój” nadlatuje w pełnym rozkwicie! W najnowszym wydaniu piszemy z rozwagą o równowadze, z odwagą o strachu, z uwagą o bałtyckich krajach, z miłością o wróblach i z zachwytem o zieleni i porankach. Zachęcamy do czytania!

Kup wiosenny „Przekrój”!

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
1 czerwca 4000 r. p.n.e. w okolicach dzisiejszej ukraińskiej Derejewki nad Dnieprem udomowiony zostaje ...
2019-03-22 10:00:00
Agenda katastrofisty

Agenda katastrofisty – 2/2019
czyli wszystko może mieć straszne skutki

Agenda katastrofisty – 2/2019
Czyta się 2 minuty

22 marca 1887 r. niespełna 20-letni Józef Piłsudski zostaje aresztowany za pomoc rewolucjonistom z Narodnej Woli w zorganizowaniu zamachu na cara. Wprawdzie działał nieświadomie, jednakże władze rosyjskie nie znają litości i skazują go na zsyłkę. Sądzą, że dadzą młodemu Piłsudskiemu dobrą nauczkę, efekt jest jednak odwrotny: stworzą człowieka, który w przyszłości zajdzie im za skórę.

24 marca 1958 r. król rock and rolla Elvis Presley wstępuje do armii. Nie robi tego pod przymusem, lecz na ochotnika. Służbę odbędzie w jednostce stacjonującej w Niemczech. Jedni mówią, że zrobił to z czystego patriotyzmu. Inni widzą w tym znakomity zabieg marketingowy: Elvis rozszerzył swoją sławę na Europę, a obywatelską postawą przekonał do siebie starszych Amerykanów.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

29 marca 1930 r. ma swoją premierę pierwszy polski film dźwiękowy – ekranizacja Moralności pani Dulskiej. Dziś filmy są nie tylko dźwiękowe, ale także kolorowe. Jedynie dulszczyzna bez zmian.

31 marca 1241 r. Mongołowie palą Kraków. Ginie kilka tysięcy osób. A mimo to mongolskie najazdy kojarzą się pod Wawelem bardziej z fikuśnym lajkonikiem i dzielnym trębaczem z wieży kościoła Mariackiego. Czyli nawet z klęsk można wyciągnąć coś pozytywnego…

6 kwietnia 1896 r. w Atenach rozpoczynają się pierwsze nowożytne igrzyska olimpijskie. Idea szczytna, ale starożytni Grecy uznaliby to za parodię. Kolarstwo? Tenis? I dlaczego wszyscy ci sportowcy są ubrani?

8 kwietnia 1783 r. Katarzyna II­ przyłącza do Imperium Rosyjskiego wydarty Tatarom Krym. Nawet nie podejrzewa, jak długie i poważne będą tego konsekwencje…

19 kwietnia 1932 r. 22-letnia rozbójniczka Bonnie Parker unika skazania za napad z bronią na sklep i wychodzi na wolność. Wróci do swojego partnera Clyde’a Barrowa i dopiero zacznie rozrabiać. Wtedy wszyscy dowiedzą się, kim są Bonnie i Clyde.

27 kwietnia 1956 r. mistrz wagi ciężkiej Rocky Marciano – od którego wzięło się imię słynnego filmowego boksera – kończy karierę. W odróżnieniu od bohatera granego przez Syl­vestra Stallone’a nigdy nie przegrał. I wiedział, kiedy skończyć.

5 maja 1921 r. Coco Chanel wypuszcza na rynek perfumy, które przejdą do historii. Nikt nie ma pewności, czy to z powodu daty, czy pięciokrotnych prób z zapachem, czy też dlatego, że francuska projektantka lubiła tę cyfrę – w każdym razie nazwane zostają Chanel N°5. Zapach z tajemnicą, choć niektórzy mówią, że już zwietrzał.

7 maja 1794 r., chcąc przyciągnąć chłopów do obrony Rzeczypospolitej, Tadeusz Kościuszko wydaje Uniwersał połaniecki. Obiecuje im wolność osobistą i zmniejszenie pańszczyzny. Tyle że jest już za późno, by masowo zainteresować chłopstwo i skutecznie wykorzystać do obrony ojczyzny – która przez wieki nie robiła nic, by ulżyć jego niewolniczej doli.

15 maja 1956 r. Stanisław Królak jako pierwszy polski kolarz wygrywa Wyścig Pokoju. Smutne, że dziś już nikt o nim nie pamięta.

18 maja 1897 r. ukazuje się powieść Drakula Brama Stokera. Straszy do dziś. Tylko w Siedmiogrodzie przewodnicy robią sobie żarty z fanów hrabiego-wampira, wmawiając, że co drugi zamek ma z nim coś wspólnego. Oto prawdziwi krwiopijcy…

22 maja 1910 r. w Częstochowie obraz Czarnej Madonny zwieńczony zostaje papieskimi koronami. Powtórnie, bo poprzednie ukradł… zakonnik Damazy Macoch. Wygląda na prequel Kleru.

1 czerwca 4000 r. p.n.e. w okolicach dzisiejszej ukraińskiej Derejewki nad Dnieprem udomowiony zostaje pierwszy koń. Data i miejsce czysto hipotetyczne, niemniej jednak poparte odkryciami archeologicznymi – znalezionymi na miejscu najstarszymi końskimi zębami startymi od wędzidła. Ciekawe, czy konie ciąg­nące turystów do i z Morskiego Oka chętnie nakopałyby temu „bohaterowi” sprzed tysiącleci…

13 czerwca 1828 r. Simón Bolívar, słynny przywódca walk o wyzwolenie Ameryki Południowej spod buta Hiszpanów, zaczyna burzyć swoją piękną legendę. Zmęczony problemami nowo powstałych państw, tworzących federacyjną republikę Wielkiej Kolumbii, ogłasza się jej dyktatorem. To problemów nie rozwiąże, a doprowadzi w konsekwencji do puczu, próby zamachu i samotnej śmierci Bolívara.

21 czerwca 1932 r. w Lesku wybucha bunt ludowy. Rozpoczyna się od aresztowania kilkudziesięciu bieszczadzkich chłopów protestujących przeciw przymusowi pomocy w budowie dróg za darmo. Zatrzymanych popierają sąsiedzi, bunt rozszerza się na kilkanaście wsi. Ostatecznie weźmie w nim udział około 5 tys. chłopów, do których rozpędzenia potrzebna będzie nie tylko policja, ale też wojsko. W trwających do 9 lipca walkach zginie kilkanaście osób, a kilkaset zostanie aresztowanych. Podczas procesu – ustawionego tak, by oskarżonymi byli przede wszystkim Ukraińcy – zapadną nawet wyroki śmierci. Prezydent Mościcki ułaskawi skazanych, ale wizerunku II RP w Bieszczadach wcale nie poprawi.

 

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!