Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

O wiośnie mamy zielone pojęcie!

Kiedy wszystko się dopiero rodzi i rozwija, wiosenny „Przekrój” nadlatuje w pełnym rozkwicie! W najnowszym wydaniu piszemy z rozwagą o równowadze, z odwagą o strachu, z uwagą o bałtyckich krajach, z miłością o wróblach i z zachwytem o zieleni i porankach. Zachęcamy do czytania!

Kup wiosenny „Przekrój”!

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
O pogrzebie Stanisława Augusta Poniatowskiego, kolędzie „Cicha noc" i romansie Saddama Husajna ...
2017-12-08 00:00:00
Agenda katastrofisty

Agenda katastrofisty – 1/2018
czyli wszystko może mieć straszne skutki

Agenda katastrofisty – 1/2018
Agenda katastrofisty – 1/2018

22 grudnia 1953 r. szef radzieckiej bezpieki Ławrientij Beria zostaje skazany na karę śmierci. Ponoć zabito go, skremowano, a prochy rozproszono za pomocą wielkiego wentylatora. A po śmierci jednego potwora jego miejsce zajęły kolejne.

24 grudnia 1818 r. w kościele św. Mikołaja w austriackim Obern­dorfie po raz pierwszy zabrzmiała kolęda Cicha noc autorstwa Josepha Mohra i Franza Xavera Grubera. Szkoda, że w tym roku znów usłyszymy, jak masakrują ją celebryci.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

26 grudnia 1914 r. na polu bitwy pod Houplines w północnej Francji angielscy żołnierze wywieszają naprzeciw niemieckich okopów flagę z napisem „Wesołych świąt”. Niemcy wylewnie dziękują, żołnierze sobie salutują, a potem… znów zaczynają się zabijać.

9 stycznia 1654 r. Katarzyna Funck spod Zielonej Góry trafia w ręce kata jako czarownica. Straszne, ale jeszcze gorszy był powód skazania staruszki: sąsiadka zeznała, że Funck nie chciała oddać „pożyczonego” jajka, a potem czarami uniemożliwiała jej ubijanie masła i truła krowy.

13 stycznia 1964 r. w Cumberland w stanie Maryland rozbija się samolot B-52. Jakby tego było mało, na jego pokładzie są dwie bomby atomowe! Na szczęście nic się z nimi nie stanie. Na nieszczęście takich przypadków będzie więcej, np. na Grenlandii sześć lat później.

17 stycznia 2000 r. dyktator Iraku Saddam Husajn incognito wydaje książkę Zabibah i król. Romansidło staje się hitem. Irakijczycy zaczynają szykować serial telewizyjny i musical. Ale bajka szybko się kończy: nim Zabibah i król stanie się światowym bestsellerem, Saddam znajdzie się za kratkami – i to nie za zbrodnie przeciw literaturze.

28 stycznia 1813 r. Jane Austen wydaje Dumę i uprzedzenie. Szkoda, że coraz mniej ludzi ją czyta, a coraz więcej ogląda.

14 lutego 1971 r. podczas protestu łódzkich włókniarek przeciw podwyżkom cen jedna z pracownic pokazuje premierowi Jaroszewiczowi przysłowiowe cztery litery. Tak mówi żywa do dziś legenda. Jest i jej bardziej szokująca wersja: tkaczki pokazały rządzącym, co muszą jeść na drugie śniadanie – i to wtedy zbulwersowany Jaroszewicz cofnął podwyżki.

22 lutego 1422 r. ponad 70-letni król Władysław Jagiełło żeni się z 17-letnią Sonką Holszańską. Dwór robi sobie śmichy-chichy z tej dziwnej pary, ale będzie jeszcze gorzej: Piotr z Szamotuł zanotuje, że sędziwy władca odprowadził młódkę do sypialni i nawet jej nie tknął…

5 marca 1798 r. odbywa się pogrzeb Stanisława Augusta Poniatowskiego, ostatniego króla Polski. Byłego króla. Na dodatek w Petersburgu, bo to w Rosji dożył ostatnich lat. Nie koniec na tym: Poniatowskiego pochowano w kościele św. Katarzyny, ustawicznie podtapianym przez fale Newy. Jak pech, to pech – i za życia, i po śmierci.

10 marca 1977 r. cenzor Tomasz Strzyżewski ucieka do Szwecji z ukrytymi pod marynarką niezwykłymi dokumentami. To „biblia cenzorska”. Zalecenia obowiązujące cenzorów w PRL i przykłady ich pracy. Świat przejrzał na oczy, polscy komuniści palili się ze wstydu, ale cenzura – taka czy inna – przetrwała.

21 marca 1963 r. Amerykanie zamykają więzienie Alcatraz. Ponoć było zbyt drogie w utrzymaniu. Dziś w Alcatraz nie ma więźniów, a zarabia się na nich krocie – bo który turysta nie chciałby zobaczyć dawnej celi Ala Capone?

 

ilustracja: Natka Bimer
ilustracja: Natka Bimer

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!