21 czerwca 1941 r. Radzieccy uczeni otwierają grobowiec Tamerlana w Samarkandzie. Ignorują ostrzeżenie, że naruszenie wiecznego spokoju krwawego zdobywcy rozpęta wielką wojnę. I co? Dzień później Hitler atakuje ZSRR. Internet do dziś huczy od opowieści o klątwie Tamerlana, choć Hitler ustalił termin ofensywy już w grudniu. Może był w zmowie z Tamerlanem.
•
26 czerwca 1945 r. W San Francisco 50 krajów podpisuje Kartę Narodów Zjednoczonych. Brakuje wśród nich Polski, bo towarzysz Stalin jeszcze nie namaścił nad Wisłą swojego rządu. Z czasem będzie niewiele lepiej: Polska Ludowa zacznie uczestniczyć w obradach, a i tak rzadko przemówi własnym głosem.
•
Z ostatniej chwili!
U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?
30 czerwca 1990 r. Podczas ćwierćfinału mundialu Jugosławia mierzy się z Argentyną. W serii rzutów karnych chybiają: Serb Stojković, Czarnogórzec Brnović i Bośniak Hadžibegić. Jugosławia odpada. A gdyby reprezentacja wygrała i dotarła do strefy medalowej, pewnie choć na chwilę zjednoczyłaby wokół siebie coraz bardziej podzielony kraj. I może nie doszłoby do tak gwałtownego jego rozpadu?
•
20 lipca 1969 r. Astronauta Buzz Aldrin przed pierwszym wyjściem na Srebrny Glob przyjmuje komunię. Miało być dostojnie i refleksyjnie, a kończy się galaktyczną, trwającą do dziś aferą: o to, czy ludzkość nie powinna zdobywać kosmosu ponad podziałami – także religijnymi.
•
3 sierpnia 1598 r. Król Zygmunt III Waza wypływa z Oliwy na czele 85 statków, by odebrać swoje dziedzictwo i zostać władcą Szwecji. Uważa, że przyjdzie mu to łatwo. Kończy się jednak przelewem krwi. A wojny polsko-szwedzkie ciągnąć się będą przez kilka pokoleń, rujnując Rzeczpospolitą.
•
12 sierpnia 1900 r. Do jasnogórskiego klasztoru przybywa pielgrzymka z Kalisza. Ma ze sobą sztuczne ognie, które zostaną odpalone 15 sierpnia wieczorem. Plan wypali aż nazbyt dosłownie. Fajerwerki trafią w wieżę klasztorną. Budowla stanie w płomieniach. Odbudowa potrwa sześć lat.
•
19 sierpnia 37 r. Kaligula kończy budowę Świątyni Augusta. To obiecujący początek rządów, ale po wiekach nikt już o tym nie będzie pamiętał. Przyćmią go seksualne ekscesy Kaliguli i zagłuszy rżenie konia, którego uczynił senatorem.
•
22 sierpnia 1911 r. Pracownicy paryskiego Luwru nie zauważają, że w jednej z szaf chowa się Włoch Vincenzo Peruggia. Przez to następnego dnia rano będą musieli już zauważyć, że z muzeum zniknęła Mona Liza. Włoch postanowił zawieźć obraz Leonarda da Vinci z powrotem do ojczyzny…
•
14 lipca 1789 r. Ludwik XVI zasiada nad swym dziennikiem i pod tą datą wpisuje „Nic”. Bo nic nie upolował, nic istotnego jego zdaniem się nie wydarzyło. Nieszczęsny! Właśnie pada Bastylia…
•
23 sierpnia 1755 r. Zamknięty w więzieniu w weneckim Pałacu Dożów Casanova słyszy od strażnika „świetną” wiadomość: zostanie przeniesiony do innej, wygodniejszej celi. Pech, bo przygotował już drogę ucieczki. A tak trzeba było wszystko planować od początku…
•
7 września 1908 r. Stanley Ketchel, słynny amerykański bokser polskiego pochodzenia, wychodzi na ring do walki z Billym Papkem. Na powitanie wyciąga przed siebie rękawice. Błąd. Papkego nie obchodzą dobre maniery. Ketchel dostaje po głowie, a potem przegrywa całą walkę.
•
16 września 1231 r. W niemieckim Kelheim książę Bawarii Ludwik I wyjeżdża na poranny spacer. Kiedy jest na moście, dopada go zabójca ze sztyletem. Ginie władca, a niebawem i jego morderca – zlinczowany. Pozostanie legenda, że księcia zabił asasyn, skrytobójca z Bliskiego Wschodu. To pierwsza odsłona faktów i mitów o muzułmańskich terrorystach w Europie…
•
20 września 1260 r. Wódz pogańskich Natangów, Herkus Monte, przekonuje sąsiednie plemiona do powstania przeciw Krzyżakom. Jest świetnym wojownikiem – nawet zbyt dobrym. Poprowadzi powstanie, da Krzyżakom w kość, ale przyniesie swojemu ludowi wyrzeczenia i kłótnie, w wyniku których zostanie zdradzony i wydany rycerzom zakonnym.
Data publikacji:

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego
Zamów już teraz!

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego
Zamów już teraz!