pixel Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

 

Halo, tu "Przekrój", Twoja lektura na jesienne dni, a w niej wszystko: od literatury po rozrywkę. Przesyłki na terenie Polski są (nadal!) darmowe, więc nie zwlekaj dłużej!

Kup numer jesienny

Jesienią działaj z głową. Jesienny numer kwartalnika możesz zamówić z dostawą do domu i w zestawie z zeszytem krzyżówek. Przesyłki na terenie Polski są (nadal!) darmowe.

Kup numer jesienny z krzyżówkami
Przekrój
O Adolfie Hitlerze, Krzysztofie Kolumbie i Aleksandrze Wielkim pisze
2017-03-20 00:00:00
Agenda katastrofisty

Agenda katastrofisty – 2/2017
czyli wszystko może mieć straszne skutki

Agenda katastrofisty – 2/2017

26 marca 1900 r. 11-letni Adolf Hitler kończy portret Wallen­steina, słynnego wodza z czasów wojny trzydziestoletniej. Niestety, rysuje go potajemnie w szkole, zaniedbując przy okazji inne przedmioty. Kariery jako malarz nie zrobi, a z braku innych zainteresowań pozostanie mu w przyszłości już tylko jedno: zająć się polityką.

7 kwietnia 1889 r. Iosif Dżugaszwili odbiera ostatnią reprymendę w prawosławnym seminarium duchownym w Tbilisi. Ma zacząć szanować wykładowców i przestać czytać zakazane książki. Wybrał jednak te drugie i rzucił studia. Gdyby posłuchał pryncypałów, świat za murami seminarium nigdy nie usłyszałby o Stalinie.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

17 kwietnia 1492 r. Krzysztof Kolumb zawarł porozumienie z hiszpańskimi władcami, gwarantujące mu w razie sukcesu wyprawy pozycję i pieniądze. Kolumb niewiele na wyprawie zyskał, za to jego ekspedycja rozpoczęła wielkie ludobójstwo Indian.

17 kwietnia 1519 r., w Niedzielę Palmową, konkwistadorzy Cortésa opuszczają indiańskie miasto Potonchan z grupą kobiet podarowanych im przez wodza. Jest wśród nich nastoletnia Malintzin, która stanie się kochanką i tłumaczką hiszpańskiego dowódcy. To dzięki niej tak sprawnie utopi Meksyk we krwi.

25 kwietnia 1212 r. 12-letni Stefan z Cloyes słucha opowieści pielgrzyma wracającego z Ziemi Świętej. Będzie pod takim wrażeniem, że zacznie organizować dziecięcą krucjatę, która wyruszy na Bliski Wschód. Tysiące dzieci umrą w drodze, padną ofiarami bandytów albo trafią w ręce handlarzy niewolników.

26 maja 1521 r. na mocy cesarskiego edyktu Marcin Luter zostaje uznany za heretyka. Rozpoczyna się długa epoka wojen religijnych, które pochłoną kilkadziesiąt milionów ofiar.

30 maja 323 r. p.n.e. Aleksander Wielki czuje się fatalnie po ostrym opijaniu z kolegami kolejnych sukcesów. W następnych dniach samopoczucie mu się poprawi – jak to często bywa przed śmiercią. Od 5 czerwca znów chwycą go bóle. Pójdą w kąt plany dalszych podbojów. 9 czerwca pożegna się z kolegami. 11 czerwca umrze. Zanim zostanie zmumifikowany, koledzy zaczną się zastanawiać, czy ktoś z nich władcy nie otruł. Sięgną po ten zarzut, gdy rozpętają długą bratobójczą wojnę o schedę po Aleksandrze.

8 czerwca 1783 r. wybucha wulkan Laki na Islandii. Erupcja trwa przez kilka miesięcy – nie tylko pustoszy Islandię, ale także doprowadza do katastrofy w Europie. Chmury popiołów i gazów wywołają nieurodzaj, przez który chłopi znajdą się na skraju nędzy. Sześć lat później doprowadzi to do wybuchu rewolucji francuskiej.

18 czerwca 1792 r. Polacy powstrzymują Rosjan pod Zieleńcami, w efekcie czego ustanowiony zostanie Order Virtuti Militari (czyli za „żołnierskie męstwo”). Otrzymają go przedwojenny aferzysta, a potem marszałek Polski z radzieckiego nadania Michał ­Rola-Żymierski oraz przywódca ZSRR Leonid Breżniew.
 

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!