Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

„Przekrój” – poznaj nasze czułe struny!

Ta jesień jest pełna czułości! A już na pewno jest jej pełen jesienny „Przekrój”. W nowym numerze piszemy o tym, jak czułością zmieniać świat, a także o: mądrej edukacji, hologramach, grzybach (też tych, wiadomo których), dojrzałości i Inkach. Zastanawiamy się, czym jest prawda i jak opisać piękno. 196 stron do czytania przez trzy miesiące!

Kup numer na jesień

Jesienny „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do czytania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Tylko na stronie Przekroj.pl w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Wiosna może być naprawdę pechowa. Przegląd najtragiczniejszych wydarzeń minionych wiosen przedstawia. ...
2020-03-20 10:00:00
Agenda katastrofisty

Agenda katastrofisty – 2/2020

Agenda katastrofisty – 2/2020

Wszystko może mieć naprawdę straszne skutki...

Czyta się 4 minuty
Czyta Adam Węgłowski

24 marca 1999 r. ma miejsce premiera Matrixa braci Wachowskich. Z jednego filmu zrobiła się trylogia. Bracia stali się siostrami. A my coraz częściej czujemy się w realu jak w matriksie. Tylko Keanu Reeves ciąg­le jak nowy. Co to była za pigułka?!

26 marca 1989 r. – pierwsze wybory parlamentarne w ZSRR, w których z lekka zapachniało demokracją. Dla ustroju autorytarnego to wstrząs. Związek Radziecki długo już nie pożyje.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

1 kwietnia 1815 r. przychodzi na świat Otto von Bismarck. Gdy kwilący bobas dorośnie i zostanie Żelaz­nym Kanclerzem, sąsiadom Niemców nie będzie do śmiechu.

3 kwietnia 1933 r. Lord Clydesdale przelatuje dwupłatowcem nad Mount Everestem. To pierwszy samolot nad czubkiem świata. Hola, a wdrapać się nie łaska?!

7 kwietnia 1868 r.  24-letnia rozwiedziona mormonka Ann Eliza Young wychodzi za mąż za prawie trzy razy starszego Brighama Younga, założyciela Salt Lake City. Niestety, jest już jego 52. żoną. I nie ostatnią! Rozwiodą się siedem lat później, a Ann zostanie zaprzysięgłą przeciwniczką poligamii.

12 kwietnia 1204 r. zamiast płynąć jak Pan Bóg przykazał do Ziemi Świętej, krzyżowcy z IV krucjaty atakują i plądrują Konstantynopol. To się nazywa daleko zbłądzić…

15 kwietnia 1558 r. umiera sułtanka Roksolana. Ale spokojnie, już za 453 lata nowe życie dadzą jej tureccy filmowcy.

19 kwietnia 1897 r. rusza pierwszy Maraton Bostoński. Ludzie, dokąd wy tak biegniecie?! Chodźcie lepiej na herbatkę…

22 kwietnia 1056 r. chińscy astronomowie po raz ostatni obserwują wybuch supernowej w okolicach gwiazdy zwanej przez nich Tianguan – nie mając jednak nawet mglistego pojęcia, z czym mają do czynienia. Dziś możemy podziwiać w tym miejscu piękną Mgławicę Kraba. Ale komu by się chciało, przecież to żadna supernowość.

26 kwietnia 757 r. umiera papież Stefan II. Ale jego bogata arystokratyczna rodzina nie rozpacza. Następcą Ojca Świętego będzie bowiem jego rodzony brat Paweł.

30 kwietnia 1993 r. Europejska Organizacja Badań Jądrowych CERN ogłosiła, że stworzony przez nią system World Wide Web będzie bezpłatnie dostępny dla każdego. I tak ludzkość wpadła w sieć Internetu.

2 maja 1808 r. w Madrycie wybucha powstanie Hiszpanów przeciw francuskim okupantom. Polacy są niestety po stronie ciemiężycieli i zaborców – chociaż w Madrycie dzielni szwoleżerowie nie musieli szarżować.

8 maja 1898 r. we Włoszech rusza pierwsza liga piłkarska. Trzy zespoły z Turynu i jeden z Genui rozegrały cały turniej metodą pucharową, jednego dnia. Wygrała Genoa, a w trzech meczach padło w sumie osiem goli. Ale spokojnie, z czasem Włosi nauczą się, że najpiękniejsze wyniki to 0:0 i 1:0…

10 maja 1796 r. we Francji zostaje aresztowana grupa utopistów ze Sprzysiężenia Równych. Przekonują się, że nie ma równości: nie wszystkich władze wyślą na gilotynę.

14 maja 1610 r. na francuski tron wstępuje zaledwie 9-letni Ludwik XIII. Ale przecież rekordy są po to, żeby je bić! 33 lata później zmarłego Ludwika XIII zastąpi na tronie jego niespełna 5-letni syn Ludwik XIV.

15 maja 1793 r. w księżycową noc Hiszpan Diego Marín Aguilera wspina się ze swoją lotnią na mury zamku Coruña del Conde i informuje znajomych, że wyrusza w kilkudniową podróż powietrzną. Lot hiszpańskiego pioniera awiacji kończy się niestety już po niecałych 400 m, lecz rozemocjonowany Księżyc nie spał ponoć całą noc.

21 maja 1809 r. Napoleon niespodziewanie przegrywa bitwę z Austriakami pod Aspern. Kolejne sukcesy szybko to jednak przykryły. A kto pokonał Napoleona? A któż by pamiętał…

24 maja 1013 r. w Merseburgu cesarz Henryk II podpisuje traktat z Bolesławem Chrobrym, kończąc wojnę polsko-niemiecką. Gdyby tylko na tej się skończyło!

31 maja 1732 r. pali się Zamek Królewski w Warszawie, straty są poważne. Jednak królującym w Rzeczypospolitej Sasom nie pali się do jego odbudowy. Dopiero król Staś przywróci zamkowi świetność. Na tym akurat się znał.

2 czerwca 455 r. Wandalowie zdobywają Rzym i łupią miasto przez dwa tygodnie. Czyżby jednak nie było aż tak strasznie, skoro dopiero po ponad 1300 latach przyjdzie komuś do głowy pojęcie „wandalizm”?

5 czerwca 1661 r. 18-letni Isaac Newton zostaje studentem Cambridge. Eee tam, strata czasu. Lepiej było spać pod jabłonią i czekać, aż coś wpadnie człowiekowi do głowy.

10 czerwca 1194 r. po uderzeniu pioruna pali się katedra we francuskim Chartres. Odbudowana świątynia będzie okrzyknięta perłą gotyku. Z paryską Notre Dame już tak się nie stanie. Zawsze będzie tylko rekonstrukcją…

14 czerwca 1822 r. angielski matematyk Charles Babbage proponuje badaczom z Royal Astronomical Society, że zbuduje machinę obliczeniową zwaną maszyną różnicową. Nie uda mu się w pełni zrealizować projektu, lecz wymyśli jeszcze bardziej skomplikowaną maszynę analityczną, będącą swoi­stym analogowym komputerem. Znów się nie uda, ale jak spadać, to z wysokiego końputera.

16 czerwca 1960 r. do kin trafia Psychoza Hitchcocka. Wielki sukces, okupiony późniejszymi kontynuacjami i remake’ami.

21 czerwca 1970 r. nad Wisłą w ponurym PRL-u nikt już prawie nie pamięta, że to słowiańska noc kupały, tymczasem na Zachodzie Jim Morrison bierze ślub w duchu celtyckim z dziennikarką Patricią Kennealy. Jest hipisowsko, kolorowo, nielegalnie. Tyle że Jim już coraz bliżej drugiego brzegu tęczy…

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!