Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Czas ucieka – „Przekrój” czeka!

W zimowym „Przekroju” przenosimy się do Lewantu! Smakujemy libańskie jedzenie, podziwiamy Aleppo i zastanawiamy się nad Tel Awiwem. Poza tym sprawdzamy, co para noblistów z ekonomii Duflo i Banerjee mówią o światowym ubóstwie. Opisujemy Gaję i jej twórcę Jamesa Lovelocka. Naprawdę dużo piszemy też o tym, dlaczego warto się tulić (nie tylko w zimie). I do tego: niedźwiedzie – białe, brunatne i czarne, nabiał i warzywa, a także przyroda w plenerze i w muzeum.

Już jest nowy „Przekrój”!

196 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Wieloryb – zobacz film

media / Wideo

Zapraszamy do obejrzenia pierwszego filmu dokumentalnego Fundacji PRZEKRÓJ pt. Wieloryb w reżyserri Izy Pająk. 

Rankiem 8 grudnia 2017 roku jadący do pracy i szkoły mieszkańcy Warszawy przecierali oczy nie tylko z niewyspania, ale także ze zdumienia: na piaszczystym brzegu Wisły, obok mostu Poniatowskiego, w samym centrum miasta leżał ogromny, nieruchomy stwór – 15-metrowy wieloryb. Wokół niego krzątali się naukowcy. Zanim wyjawiliśmy, że kaszalot jest rzeźbą belgijskiego kolektywu Captain Boomer, sprowadzoną do Warszawy przez zespół „Przekroju”, udało się nam osiągnąć cel. Ta rzeźba prowokowała – by się zatrzymać, zadziwić, postawić pytania. Czy to prawda? Jak, u diabła, on się tu dostał? Czy to przez nas? – zastanawiali się ludzie.

W dniu premiery zimowego numeru kwartalnika „Przekrój” i trzy lata po wspomnianym wydarzeniu udostępniamy opowiadający o nim film, wyreżyserowany przez Izę Pająk. Kreśli on portret społeczeństwa i pokazuje, jak blisko jesteśmy ekologicznej tragedii. Przez dwa lata dokument był prezentowany na festiwalach, dlatego nie mogliśmy przedstawić go szerszej publiczności.

Bardzo udana runda festiwalowa już zakończona – dzieło zdobyło nagrody na całym świecie, m.in. za najlepszy dokument na Canberra Short Film Festival w Australii w 2018 r.; nagrodę publiczności za najlepszy krótki film na Red Rock Film Festival w USA w 2018 r.; nagrodę jury tegorocznej edycji Sebastopol Documentary Film Festival w USA – w kategorii krótkich filmów dokumentalnych.

 

Scenariusz i reżyseria
Izabela Pająk

Zdjęcia
Józefina Gocman

Producent
Fundacja PRZEKRÓJ

Kierownik produkcji
Kamila Boruc-Adamska