Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Czas ucieka – „Przekrój” czeka!

W zimowym „Przekroju” przenosimy się do Lewantu! Smakujemy libańskie jedzenie, podziwiamy Aleppo i zastanawiamy się nad Tel Awiwem. Poza tym sprawdzamy, co para noblistów z ekonomii Duflo i Banerjee mówią o światowym ubóstwie. Opisujemy Gaję i jej twórcę Jamesa Lovelocka. Naprawdę dużo piszemy też o tym, dlaczego warto się tulić (nie tylko w zimie). I do tego: niedźwiedzie – białe, brunatne i czarne, nabiał i warzywa, a także przyroda w plenerze i w muzeum.

Już jest nowy „Przekrój”!

196 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Czy Rosja naprawdę jest taka duża?

media / Wideo

W powszechnym myśleniu Rosja wydaje się znacznie większa, niż jest w rzeczywistości – i nie chodzi tutaj tylko o jej odwzorowanie na najpopularniejszych mapach świata. Wideoesej Marcina Mossakowskiego.

Oczywiście nawet jeśli weźmiemy pod uwagę przekłamania kartograficzne, powstałe wskutek stosowanie tzw. odwzorowanie Merkatora (według którego rejony leżące bliżej biegunów na mapach są przedstawiane jako większe, niż są), to i tak Rosja nadal pozostanie największym krajem świata, prawie dwukrotnie większym niż znajdująca się na drugim miejscu Kanada. Ale czy Rosja nas nie oszukuje jeszcze w jeden sposób? Warto przecież – myśląc o tym kraju – zdawać sobie dodatkowo sprawę z tego, że prawie 80 proc. jej powierzchni zajmuje Syberia, której gęstość zaludnienia wynosi zaledwie dwie osoby na kilometr kwadratowy. 

Jak doszło do tego, że europejski kraj zajął tak wielkie obszary Azji? Zachęcamy do obejrzenia filmu!

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?