Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Czytanie owocuje!

W letnim „Przekroju” nadzieja i ciekawość, szczęśliwe trafy i wielkie odkrycia. Ukraińska literatura i sztuka, a także antywojenny Bertrand Russell pod rękę z Josephem Hellerem. Uważne słuchanie i świadome śnienie. Dzikie pływanie i zbieranie jagód. Dbanie o rozwój, zdrowie i dobrostan. Prasłowianie, Aborygeni i uciekające ze Słońca fotony.

Kup letni „Przekrój”

Aż 220 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj z bezpłatną przesyłką. Sprawdź!

„Na tapczanie siedzi Lem” – Czy pisarz wielkim filozofem był? Odpowiedzi szuka Jakub Gomułka, odc. 7 ♫

media / Audio

Do filozofii wszedł kuchennymi drzwiami, a nie via akademia. Pomimo tego snuł rozważania, o których nie śniło się filozofom. W nowym odcinku cyklu „Na tapczanie siedzi Lem” przyglądamy się śmiałym, jak na ówczesne czasy, teoretycznym rozważaniom Stanisława Lema. Naszym gościem jest filozof Jakub Gomułka, profesor Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, który interesuje się zagadnieniem relacji między kulturą a technologią. 

***

Cybernetyczna poezja, przekłady twórczości wybitnego polskiego futurologa i jednocześnie jednego z najczęściej tłumaczonych polskich pisarzy – to niektóre z tematów, które poruszyliśmy w comiesięcznym cyklu podcastów.

Wszystkie odcinki znajdziecie na stronach przekroj.pl i planetalem.pl, a także na profilu Spotify i YouTube kwartalnika „Przekrój”.

Posłuchaj pierwszego odcinka podcastu Na tapczanie siedzi Lem, którego gościem był Stanisław Bereś. W odcinku drugim Szymon Fiałkowski opowiadał o ulubionych miejscach Stanisława Lema.  A Piotr Górski wspominał najlepsze adaptacje filmowe miastrza.

– Przy okazji głębokiego zanurzenia w lemologię opowiemy o świecie współczesnym i jego rozlicznych bolączkach. Te podcasty nie zwalniają z lektury Lema, ale są do niej świetnym dodatkiem. Nie uchronią świata przed katastrofą klimatyczną i rządami sztucznych inteligencji, ale mogą wskazać kierunek ucieczki – zapowiada prowadzący podcast, Szymon Kloska z działu literackiego KBF. 

Miłego odsłuchu!

Fundacja PRZEKRÓJ jest oficjalnym partnerem Roku Lema, dlatego każdego 13. dnia miesiąca na stronie przekroj.pl pojawiają się teksty Stanisława Lema lub z nim związane.