Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Czas ucieka – „Przekrój” czeka!

W zimowym „Przekroju” przenosimy się do Lewantu! Smakujemy libańskie jedzenie, podziwiamy Aleppo i zastanawiamy się nad Tel Awiwem. Poza tym sprawdzamy, co para noblistów z ekonomii Duflo i Banerjee mówią o światowym ubóstwie. Opisujemy Gaję i jej twórcę Jamesa Lovelocka. Naprawdę dużo piszemy też o tym, dlaczego warto się tulić (nie tylko w zimie). I do tego: niedźwiedzie – białe, brunatne i czarne, nabiał i warzywa, a także przyroda w plenerze i w muzeum.

Już jest nowy „Przekrój”!

196 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Dźwiękowy Przekrój Emocjonalny ♫

media / Audio
Augsburger Wunderzeichenbuch, autor nieznany, Wikimedia Commons

Oto Dźwiękowy Przekrój Emocjonalny, który reprezentuję zaraz po przeczytaniu zimowego numeru. Znalazłem w nim wiele skrajnych bodźców. Z jednej strony barwne historie napawające tęsknotą do lat, kiedy nie było mnie jeszcze na świecie. Z drugiej – sarkazm w parze z racjonalizmem, krytycznie punktujący globalne i lokalne zachowania naszego gatunku. Znalazłem również teksty napawające nadzieją. Nadzieją, że „na samym końcu” dobra jest jednak więcej niż zła (tylko to drugie lepiej się sprzedaje). Całość utwierdza mnie w przekonaniu, że kierowany emocjami sposób egzystencji, który uprawiam, jest tym właściwym. Stąd też przy wykorzystaniu muzyki osób, których dźwięki odbieram jako wyraz postawy życiowej zbliżonej do mojej, ułożyłem kolaż, który przeniesie słuchacza w ten sam stan, w którym piszę te słowa.

Jednocześnie jest to moja prywatna impresja dźwiękowa na temat odmiennych reprezentacji zimy, zakończona wiosennym przebudzeniem. Całość złożona jest przy użyciu metody, jaką w wąskim gronie zwykłem nazywać „Kondensatorem Przepływu”, czyli symultanicznym odtwarzaniu kilku, niejednokrotnie skrajnych epokowo, stylistycznie czy środowiskowo, utworów. Znajdziecie wśród nich artystów związanych z klubem Mózg, moich najbliższych przyjaciół, a także prywatne, niepublikowane notatki dźwiękowe z rozpoczętych niedawno projektów, nad którymi będę pracował tej zimy.

Qba Janicki

***

 1. Agnes Hvizdalek – Index (strona A)
 2. Sugai Ken – Wakihi
 3. Eugeniusz Rudnik – Erdada 80/50/39.40 na taśmę
 4. Hildegard von Bingen – Voices of Ascension (zwolnione czterokrotnie)
 5. Ricardo Villalobos & Max Loderbauer – Pianofup
 6. Kondensator Przepływu – Arnold and his friends went tripping for Christmas
 7. Malediwy – Sauna
 8. Eli Keszler – fragment sesji dla NTS
 9. Agnes Hvizdalek – Index (strona B)
 10. Ryoji Ikeda – data.index, data.simplex oraz data.duplex
 11. Koenrad Ecker – Between the Desire and the Spasm (Falls the Shadow)
 12. Obsequies/Qba Janicki – fragment koncertu z 04.10.2018 w CSW U-Jazdowski
 13. Stian Westerhus – Amputation
 14. Teoniki Rożynek/Qba Janicki – fragment sesji z 18.10.2018 w studio MÓZG
 15. Tomasz Sroczyński – Symfonia Nr. 1 – Largo
 16. Malediwy – fragment koncertu z 06.12.2018 w DZiKU
 17. Bergljot – Regnet avløser solen som avløser regnet
 18. Sugai Ken – Sawariyanagi
 19. Kondensator Przepływu – Ruch
 20. Eric Chenaux – Spring has been a long time coming

 

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?