Page 1 8FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Ciesz się latem!

Letni „Przekrój” dostępny w sprzedaży! W nowym numerze piszemy o szacunku dla wszystkich istot – ludzkich i pozaludzkich. Ponadto zastanawiamy się nad zmierzchem antropocenu, poznajemy południe Afryki i zgłębiamy temat ego: czym tak naprawdę ono jest i jak je poskromić?

Kup letni „Przekrój”

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Powiedzonka i zagadki z wiśnią w tle przygotował kolektyw
2017-06-20 00:00:00
Warzywo numeru – Wiśnia

Przysłowia i powiedzonka o wiśni

Ażeby wam szpaki wiśnie zeżarły!

***

Wiśnia ma witaminy.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

***

Ściśnij jabłko, a zaboli cię ręka. Ściśnij wiśnię, a tryśnie z niej sok.

***

Poznacie ich po wiśniach.

***

Wiśnia – agrest, który krwawi.

***

Kto wiśnie latem zbiera, ptactwu je odbiera.

***

Kto ma sad, ten ma wiśnie.

***

Zły to sadownik, co wiśnie wraz z pestkami zjada.

***

Masz łeb jak wiśnia! (o kimś, kto ma bardzo małą, czerwoną głowę)

***

Zjeść wiśnię i mieć wiśnię? Wystarczy zasadzić pestkę.

***

Pielęgnuj wiśnię długo, a wyrośnie z niej walkman. (przysłowie japońskie)

Zagadki z wiśnią

Kupujemy od 3 do 4 kg wiśni. Miażdżymy je i wyrzucamy pestki. Do powstałej masy wlewamy litr niebieskiego atramentu. Całość posypujemy świeżym sianem i pokazujemy znajomym, pytając „Co to jest?”. Proszę mi wierzyć, nikt nie zgadnie, że to wiśnie!

*

Marek zjadł 19 kg wiśni.Piotr o 3 kg więcej. Jak dłu-go chłopcy będą leżeć w szpi-talu i jakie leki będą przyjmować?

*

Jak myślisz, ile kilogramów wiśni rocznie można zebrać ze wszystkich wiśni japońskich, pamiętając o tym, że wiśnia japońska nie owocuje?

*

Jędrzej obudził się nie w humorze, uporczywie myśląc o tym, że za kilka miliardów lat Słońce rozrośnie się do takich rozmiarów, że spopieli Ziemię i wszystkie okoliczne planety. Zastanów się, czy pyszne lody waniliowe z wiśniami rozchmurzą Jędrzeja, biorąc pod uwagę fakt, że jego organizm nie toleruje laktozy, a on sam od dzieciństwa boryka się z uczuleniem na pestkowce?

Jak rozpoznać wiśnię

…w drinku. Jeśli nazajutrz rano głowa chce eksplodować i nie możemy doszukać się portfela, to znaczy, że była to wiśnia.

…w lesie. Pytamy gajowego. Kiedy mówi, że w lasach wiśnie nie rosną, bijemy mu ironicznie brawo – też mi odkrycie!

…na stacji paliw. Tankujemy. Jeśli nazajutrz rano głowa chce eksplodować i nie możemy doszukać się portfela, to znaczy, że była to wiśnia.

…podczas oglądania seriali. Jeśli serial ma za dużo odcinków i nie wiadomo, za ile lat się skończy, nie dajemy się wciągnąć. Zamiast tego oglądamy „Czterech pancernych”, kibicując Czereśniakowi.

…w grzybie. Jemy grzyba. Jeśli na języku został posmak wiśni, to lepiej zadzwonić na pogotowie.

…przez teleskop. Skierować teleskop na sad wiśniowy i stanąć na głowie. 

…w otchłani. Dać sobie spokój i frunąć.

...na targu. Jest to czerwone, małe i okrągłe. Można też spytać sprzedawcy.

Z wiśnią dookoła świata

Die Neue Vanille, najpopularniejszy zespół poprockowy pochodzący z okolic Schüpfen-Schüpfen, postanowił w niezwykły sposób uczcić pamięć legendarnego założyciela miasta, minezingera Albrechta von der Schrecklichmachena. Spędziwszy miesiące nad starodrukami, członkowie zespołu odkryli, iż wszystkie lutnie, na których przygrywał sobie Schrecklichmachen, były wykonane z drzewa wiśniowego. Zamówili więc u miejscowych lutników i innych rzemieślników pełen komplet instrumentów w całości zrobionych z wiśni. Zorganizowali również wielki koncert, na którym ich wiśniowe gitary, bębny i klawisze miały zadebiutować. Niestety, podczas drugiego utworu wyszło na jaw, że muzycy Die Neue Vanille w ogóle nie potrafią grać i wspomagają się playbackiem. Co więcej, okazało się, że nie są w ogóle muzykami, ale członkami lokalnego klubu zapaśniczego. Aury skandalu dopełnia to, że uciekając z miasta przed rozwścieczonym tłumem, pogubili gdzieś po lasach swoje instrumenty.

Data publikacji:

Wszystko Będzie Dobrze

Trio komediowo-muzyczne: Maciej Kaczyński („Facecje”, „Przygody Misia Klopsa”), Maciej Sosnowski (Polska Akademia Nauk) i Grzegorz Uzdański („Nowe wiersze sławnych poetów”, „Wakacje”). Piszą miniatury, scenariusze i skecze oraz nagrywają płyty (tzn. jedną, ale o kosmosie). Występują na żywo w Resorcie Komedii i Klubie Komediowym z ciągle zmieniającym się programem skeczy i piosenek. Mają kanał na YouTubie i wciąż liczą, że stanie się bardzo popularny, choć to się jakoś nie dzieje.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!