Page 1 8FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Ciesz się latem!

Letni „Przekrój” dostępny w sprzedaży! W nowym numerze piszemy o szacunku dla wszystkich istot – ludzkich i pozaludzkich. Ponadto zastanawiamy się nad zmierzchem antropocenu, poznajemy południe Afryki i zgłębiamy temat ego: czym tak naprawdę ono jest i jak je poskromić?

Kup letni „Przekrój”

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
W zimowej „Wierszówce” Marcina Orlińskiego wiersz, a jakże, zimowy! A o tym, że najlepiej mają ...
2018-12-05 10:00:00
wierszówka
Zima uczy miłości

najlepiej mają ci
co umierają na początku zimy
potem nie muszą już
wykopywać samochodów spod śniegu
przez całe rano
odskrobywać okien i wycieraczek
w trzaskającym mrozie
ani stać w korkach
codziennie przez wiele godzin

ci którzy żyją muszą tylko
nauczyć się kochać
wszystko co jest

potem
gdy się nauczą
mają tak samo dobrze
jak ci umarli

bo ta zima im już wcale nie przeszkadza

 


Komentarz autora:

Od zawsze bardzo nie lubiłem zimy oraz wszystkiego, co ma mniej niż zero stopni, może z wyjątkiem kostek lodu w szklance whisky. Tę moją niechęć zacząłem kiedyś postrzegać jako okazję do rozwoju. Bo po co miałbym czegokolwiek nie lubić, gdy zamiast tego mógłbym to polubić i byłoby mi dużo przyjemniej dzięki temu! Tak trafiłem na metodę Wima Hofa propagującą kąpiele w wodzie z lodem. Pierwszy trening mam już za sobą i polecam. Trzeba kochać, a nie się wzdragać.

Piątka dla PRZEKROJU? A może dziesiątka? Wspierając Fundację PRZEKRÓJ, wspierasz rzetelność, humor i czar.

* Pola wymagane

Data publikacji:

Andrzej Kotański

Studiował romanistykę na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie obronił pracę magisterską na temat wierszy francuskojęzycznych Rainera Marii Rilkego. Debiutował tomem opowiadań „Czterdzieści siedem tysięcy bankietów” (1990), a następnie opublikował dwa tomy wierszy: „Elegia o płaszczu skórzanym” (1992) i „Jutro będzie wiosna” (1994). W czerwcu 1991 roku zadebiutował na scenie w Teatrze Ochoty w Warszawie recitalem „Piosenka nie tylko autorska”, podczas którego zaprezentował napisane przez siebie piosenki i piosenki przez siebie tłumaczone. Tłumaczył piosenki z włoskiego, hiszpańskiego, francuskiego, angielskiego i rosyjskiego. Jego pierwszy, jak dotąd niewystawiony dramat „Wersalka” ukazał się w 2000 roku jako dodatek do czasopisma „Parada Krytyczna”. Pracował w Instytucie Francuskim w Warszawie oraz w wielu agencjach reklamowych jako copywriter, senior copywriter i dyrektor kreatywny. Powrócił do literatury w roku 2011 książką „Wiersze o moim psychiatrze” wydaną przez Czułego Barbarzyńcę i cieszącą się do dziś niesłabnącym zainteresowaniem czytelników.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!