Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

„Przekrój” – poznaj nasze czułe struny!

Ta jesień jest pełna czułości! A już na pewno jest jej pełen jesienny „Przekrój”. W nowym numerze piszemy o tym, jak czułością zmieniać świat, a także o: mądrej edukacji, hologramach, grzybach (też tych, wiadomo których), dojrzałości i Inkach. Zastanawiamy się, czym jest prawda i jak opisać piękno. 196 stron do czytania przez trzy miesiące!

Kup numer na jesień

Jesienny „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do czytania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Tylko na stronie Przekroj.pl w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
O wynalazku, który być może zainteresuje naszych fanów futbolu pisze
2018-03-19 00:00:00

Zdumiewający wynalazek Leonory Hernandez

ilustracja: Gosia Herba
Zdumiewający wynalazek Leonory Hernandez
Zdumiewający wynalazek Leonory Hernandez

Zdumiewający wynalazek Leonory Hernandez, meksykańskiej uczonej – wynalazek, który być może zainteresuje naszych fanów futbolu. Otóż Hernandez, dzięki swym lekturom historycznym i antropologicznym, dotarła do rytualnych źródeł gry w piłkę nożną – sięg­nęła do rękopisu Popul Vuh i przypomniała światu, że pierwotnie Majowie nie grali piłką lub czymś, co ją przypominało, lecz odciętą głową osoby złożonej w ofierze; stawką gry zaś nie było banalne zwycięstwo – gracze przegranej drużyny również tracili głowy. Krew uzys­kaną w ten sposób wykorzystywano, by obmywać usta posążka boga Itzamna, kojarzonego ze słońcem, i tym samym uzys­kiwać jego łaskę, czyli tak cenione przez Majów życiodajne promienie światła. Hernandez postanowiła wrócić do tych archaicznych źródeł i zaprojektowała piłkę pod względem wizualnym przypominającą odciętą głowę ofiarnika. Ponoć kiedy zostanie mocniej kopnięta, wypuszcza z siebie czerwony barwnik. Patentem tym zainteresowały się już wielkie marki produkujące sprzęt sportowy. Kto wie, czy wynalazek Meksykanki, tak pomysłowo nawiązujący do zapomnianych form religijności, nie jest pierwszym krokiem na drodze do duchowej odnowy współczes­nej cywilizacji?

 

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!