Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Szanowni Państwo!

Wiele osób spośród naszych Czytelników i Czytelniczek wybiera tradycyjną drukowaną wersję kwartalnika, ale są także tacy, którzy coraz częściej korzystają z nośników elektronicznych. Dlatego wprowadzamy cyfrową wersję „Przekroju”. Zapraszamy do wykupienia prenumeraty, w której ramach proponujemy nieograniczony dostęp do aktualnych i archiwalnych wydań kwartalnika.

Ci z Państwa, którzy nie zdecydują się na prenumeratę, będą mieli do dyspozycji bezpłatnie 3 „Przekrojowe” teksty oraz wszystkie rysunki Marka Raczkowskiego, krzyżówki, recenzje, ilustracje i archiwalne numery z lat 1945–2000. Zapraszamy do lektury!

wykup prenumeratę cyfrową
Przekrój
Okazuje się, że myszy kradną pieniądze! Pisze o tym
2016-12-19 00:00:00

Zdumiewające odkrycie Georga Neumanna

ilustracja: Gosia Herba
Zdumiewające odkrycie Georga Neumanna
Zdumiewające odkrycie Georga Neumanna

Zdumiewające odkrycie w świecie nauki – okazuje się, że myszy kradną pieniądze!

A wszystko to dzięki uczonemu Georgowi Neumannowi z Göttingen. Otóż pewnego dnia Neumann, człowiek, jak należy sądzić, ze skłonnością do okrucieństwa i ekscesu, przez roztargnienie zapomniał zrobić zakupy i zamiast włożyć do pułapki kawałek sera, włożył dwa euro. Co się okazało? W środku nocy znalazł łapkę na swoim nosie (!), moneta zniknęła, a do samego rana całe mieszkanie aż trzeszczało z powodu potężnych popiskiwań. Wniosek? Za skradzione pieniądze myszy urządziły huczny bankiecik.

Neumann powtórzył eksperyment następnego dnia. Tym razem zostawił na podłodze pięć euro. Skutek? W nocy od pisków pękła szyba w oknie – taką orgietkę urządziły te bestyjki! Okazuje się, że ten gatunek ma długie, lepkie łapki i jest po prostu nikczemny.

Rozumowanie Neumanna nie kończy się jednak na tym – sugeruje on nawet, że wyewoluowanie nietoperzy, czyli myszy obdarzonych skrzydłami, daje się już również usprawiedliwić.

„Nietoperze pojawiają się w dziejach, gdy człowiek stawia pierwsze mieszkanie piętrowe” – powiada Neumann na łamach „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.
 

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!