pixel Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

 

Halo, tu "Przekrój", Twoja lektura na jesienne dni, a w niej wszystko: od literatury po rozrywkę. Przesyłki na terenie Polski są (nadal!) darmowe, więc nie zwlekaj dłużej!

Kup numer jesienny

Jesienią działaj z głową. Jesienny numer kwartalnika możesz zamówić z dostawą do domu i w zestawie z zeszytem krzyżówek. Przesyłki na terenie Polski są (nadal!) darmowe.

Kup numer jesienny z krzyżówkami
Przekrój
Okazuje się, że myszy kradną pieniądze! Pisze o tym
2016-12-19 00:00:00

Zdumiewające odkrycie Georga Neumanna

ilustracja: Gosia Herba
Zdumiewające odkrycie Georga Neumanna
Zdumiewające odkrycie Georga Neumanna

Zdumiewające odkrycie w świecie nauki – okazuje się, że myszy kradną pieniądze!

A wszystko to dzięki uczonemu Georgowi Neumannowi z Göttingen. Otóż pewnego dnia Neumann, człowiek, jak należy sądzić, ze skłonnością do okrucieństwa i ekscesu, przez roztargnienie zapomniał zrobić zakupy i zamiast włożyć do pułapki kawałek sera, włożył dwa euro. Co się okazało? W środku nocy znalazł łapkę na swoim nosie (!), moneta zniknęła, a do samego rana całe mieszkanie aż trzeszczało z powodu potężnych popiskiwań. Wniosek? Za skradzione pieniądze myszy urządziły huczny bankiecik.

Neumann powtórzył eksperyment następnego dnia. Tym razem zostawił na podłodze pięć euro. Skutek? W nocy od pisków pękła szyba w oknie – taką orgietkę urządziły te bestyjki! Okazuje się, że ten gatunek ma długie, lepkie łapki i jest po prostu nikczemny.

Rozumowanie Neumanna nie kończy się jednak na tym – sugeruje on nawet, że wyewoluowanie nietoperzy, czyli myszy obdarzonych skrzydłami, daje się już również usprawiedliwić.

„Nietoperze pojawiają się w dziejach, gdy człowiek stawia pierwsze mieszkanie piętrowe” – powiada Neumann na łamach „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.
 

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Data publikacji:

Tomasz Wiśniewski

Tomasz Wiśniewski

Pisarz, redaktor działu zmyśleń. Autor książek „O pochodzeniu łajdaków”, „Wstrząsająco przystojny mężczyzna” i „Historie nie do końca zmyślone”.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!