Prace nad tym przypominającym prastare budowle, osobliwym dziełem sztuki trwają do dziś a jego konstrukcja zaprojektowana jest tak, by przetrwać stulecia.

Roden Crater to wielkoskalowe dzieło sztuki znajdujące się pośrodku Pustyni Pstrej w północnej Arizonie, w samym centrum wygasłego wulkanu. Jego idea zrodziła się w głowie Jamesa Turrella, amerykańskiego artysty znanego z pracy ze światłem i przestrzenią.
Z ostatniej chwili!
U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?
Ten tajemniczy pustynny kompleks to efekt trwających całe życie badań artysty w dziedzinie ludzkiej percepcji. Konstrukcja, minimalnie tylko ingerująca w otaczający krajobraz, składa się ze skomplikowanych podziemnych przestrzeni. Zaprojektowano je tak, by odbiorca mógł bezpośrednio doświadczyć ogromu czasu i sił natury. Służą temu wyeksponowane i wkomponowane w architekturę struktury skalne, z których odczytać można poszczególne cykle geologiczne, a także przestrzenie sprzężone ze zjawiskami solarnymi.
Turrell po długich poszukiwaniach znalazł idealne warunki do budowy swojego kompleksu w pobliżu miasta Flagstaff położnego w północnej części stanu Arizona. W 1977 r. artysta kupił liczący 400 tys. lat, szeroki na 5 km wygasły wulkan, by na jego szczycie zrealizować dzieło swojego życia.
Roden Crater to system tuneli, sal oraz otworów odsłaniających gołe niebo – skonstruowanych tak, by przechwytywać światło słońca za dnia oraz planet i gwiazd w nocy i kierować je do wnętrz w szczegółowo przemyślany sposób. Cała konstrukcja przywodzi na myśl megalityczne budowle zapomnianych cywilizacji.
W pierwszej fazie budowy tego specyficznego obserwatorium została ukształtowana Misa Krateru i wydrążono 260-metrowy Tunel Alfa (Wschodni). Do dziś ukończono kolejne części kompleksu, takie jak: Komnata Słońca i Księżyca, Portal Wschodni i Oko Krateru połączone z Tunelem Alfa oraz tunelem łączącym je z Misą. Po zakończeniu wciąż trwających prac projekt będzie składał się z 21 przestrzeni i sześciu tuneli.
Obecnie kompleks Roden pozostaje zamknięty dla publiczności, niemniej ograniczona liczba odwiedzających po przekazaniu 5 tys. USD darowizny na rzecz Fundacji Skystone (organizacji non profit wspierającej dzieło Turrella) ma możliwość zstąpić do jego wnętrza.
Roden Crater to opus magnum Turrella, najdoskonalsze urzeczywistnienie idei land artu zbudowane w hołdzie siłom natury i zaprojektowane tak, by przetrwać stulecia. Odgrywa rolę bramy do kontemplacji światła, czasu oraz krajobrazu, łącząc w sobie to, co fizyczne z tym, co efemeryczne.


Data publikacji:

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego
Zamów już teraz!

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego
Zamów już teraz!