Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Czas ucieka – „Przekrój” czeka!

W zimowym „Przekroju” przenosimy się do Lewantu! Smakujemy libańskie jedzenie, podziwiamy Aleppo i zastanawiamy się nad Tel Awiwem. Poza tym sprawdzamy, co para noblistów z ekonomii Duflo i Banerjee mówią o światowym ubóstwie. Opisujemy Gaję i jej twórcę Jamesa Lovelocka. Naprawdę dużo piszemy też o tym, dlaczego warto się tulić (nie tylko w zimie). I do tego: niedźwiedzie – białe, brunatne i czarne, nabiał i warzywa, a także przyroda w plenerze i w muzeum.

Już jest nowy „Przekrój”!

196 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Wyjątkową pozycję nie do zdobycia w księgarniach, recenzuje redaktor działu zmyśleń,
2021-09-17 00:00:00
książka
„Wyznania”
 „Wyznania”
Bolesław Dzikstein
„Wyznania”
Wydawnictwo BLG, 2021
Czyta się 1 minutę

Niezwykle ciekawa publikacja popularnego niegdyś prawicowego publicysty, który pod wpływem badań historycznych nad polską kuchnią nie tylko zmienił obywatelstwo, lecz także znacznie zmodyfikował swój światopogląd. Cóż bowiem bardziej polskiego niż gotowany ziemniak? Kierowany szczerym uczuciem do tej bulwy Dzikstein doświadczył wstrząsu, gdy skrupulatnie śledząc jej pochodzenie w rozmaitych bibliotekach Europy, odkrył, że pochodzi ona z rejonów obecnego Peru. To nie kto inny, lecz dawne kultury Inków specjalizowały się w uprawie ziemniaka, który dopiero później drogą morską trafił na pola i stoły północnej Europy, wypierając żyto. Bolesław Dzikstein długo próbował negować to odkrycie i minimalizować jego znaczenie, ale – jak sam cytuje Aldousa Huxleya – nie ma w świecie nic tak upartego jak fakty. Kultura, którą Dzikstein wcześniej postrzegał jako egzotyczne kuriozum, objawiła mu swoją wielkość. Uparty fakt rodowodu andyjskiego ziemniaka doprowadził publicystę do znacznego rozciągnięcia jego tradycjonalizmu – to jest poza granice Rzeczypospolitej. Fascynacja Inkami rozbudziła w nim nowe pasje. Obecnie, jak wszyscy wiemy, jako aktywista wspiera lokalne plemiona Mashco-Piro w walce z koncernami niszczącymi amazońską przyrodę. Wyznania to porywająca książka wyjątkowo uczciwego myśliciela.

 

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Data publikacji:

Tomasz Wiśniewski

Tomasz Wiśniewski

Pisarz, redaktor działu zmyśleń. Autor książek „O pochodzeniu łajdaków”, „Wstrząsająco przystojny mężczyzna” i „Historie nie do końca zmyślone”.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!