Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

„Przekrój” – poznaj nasze czułe struny!

Ta jesień jest pełna czułości! A już na pewno jest jej pełen jesienny „Przekrój”. W nowym numerze piszemy o tym, jak czułością zmieniać świat, a także o: mądrej edukacji, hologramach, grzybach (też tych, wiadomo których), dojrzałości i Inkach. Zastanawiamy się, czym jest prawda i jak opisać piękno. 196 stron do czytania przez trzy miesiące!

Kup numer na jesień

Jesienny „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do czytania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Tylko na stronie Przekroj.pl w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Wyjątkową pozycję nie do zdobycia w księgarniach, recenzuje redaktor działu zmyśleń,
2021-09-17 00:00:00
książka
„Wyznania”
Czyta się 1 minutę

Niezwykle ciekawa publikacja popularnego niegdyś prawicowego publicysty, który pod wpływem badań historycznych nad polską kuchnią nie tylko zmienił obywatelstwo, lecz także znacznie zmodyfikował swój światopogląd. Cóż bowiem bardziej polskiego niż gotowany ziemniak? Kierowany szczerym uczuciem do tej bulwy Dzikstein doświadczył wstrząsu, gdy skrupulatnie śledząc jej pochodzenie w rozmaitych bibliotekach Europy, odkrył, że pochodzi ona z rejonów obecnego Peru. To nie kto inny, lecz dawne kultury Inków specjalizowały się w uprawie ziemniaka, który dopiero później drogą morską trafił na pola i stoły północnej Europy, wypierając żyto. Bolesław Dzikstein długo próbował negować to odkrycie i minimalizować jego znaczenie, ale – jak sam cytuje Aldousa Huxleya – nie ma w świecie nic tak upartego jak fakty. Kultura, którą Dzikstein wcześniej postrzegał jako egzotyczne kuriozum, objawiła mu swoją wielkość. Uparty fakt rodowodu andyjskiego ziemniaka doprowadził publicystę do znacznego rozciągnięcia jego tradycjonalizmu – to jest poza granice Rzeczypospolitej. Fascynacja Inkami rozbudziła w nim nowe pasje. Obecnie, jak wszyscy wiemy, jako aktywista wspiera lokalne plemiona Mashco-Piro w walce z koncernami niszczącymi amazońską przyrodę. Wyznania to porywająca książka wyjątkowo uczciwego myśliciela.

 

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!