Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

O wiośnie mamy zielone pojęcie!Kup wiosenny „Przekrój”!

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Wyimki o nosie
2018-06-13 07:00:00

Wyimki ilustrowane – Mikołaj Gogol

Wyimki ilustrowane – Mikołaj Gogol

„Iwan Jakowlewicz dla przyzwoitości założył frak na koszulę i, usiadłszy za stołem, nasypał soli, przygotował dwie główki cebuli, wziął do ręki nóż i, zrobiwszy znaczącą minę, zaczął kroić chleb. Gdy rozkroił chleb na dwie połówki, zajrzał do środka i, ku swemu zdziwieniu, zauważył, że coś tam bieleje. Iwan Jakowlewicz ostrożnie poruszył to coś nożem i dotknął palcem: »Twarde«, pomyślał, »co by to miało być?«.

Wsunął palce do środka i wyciągnął – nos!... Iwan Jakowlewicz aż ręce opuścił, zaczął przecierać oczy i szczypać się w rękę: nos, prawdziwy nos! I to jeszcze, jak się wydawało, chyba kogoś znajomego”.

ilustr. Joanna Grochocka
ilustr. Joanna Grochocka

Mikołaj Gogol, Nos, [w:] Szynel i inne opowiadania, tłum. J. Partyka, Kraków 2004.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Data publikacji:

Joanna Grochocka

Joanna Grochocka

Dziewczyna z Sopotu. W dzieciństwie zajmowała się głównie rysowaniem i czytaniem, dlatego od najmłodszych lat nabrała przekonania, że w przyszłości będzie „pisać i ilustrować książki". Częściowo miała rację: obecnie jest autorką ilustracji prasowych, książkowych, plakatów, murali, instalacji. Rysuje i maluje, czyta, fotografuje, wycina, nakleja i zbiera ładne ścinki. Absolwentka filozofii na Uniwersytecie Gdańskim; studiowała grafikę na tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych (po dwóch latach, podduszona charakterem edukacji artystycznej, porzuciła ją bez żalu). Działała w ramach kolektywu Pracowni Mediów Niezależnych Obin.org na terenie Kolonii Artystów w Stoczni Gdańskiej, gdzie przeżyła jeden z bardziej inspirujących i absurdalnych okresów w życiu: nauczyła się wspinać na stoczniowe dźwigi i tworzyć sztukę aktualną tylko w chwili jej powstawania. Lubi ładne małe rzeczy, anegdoty z życia dadaistów, dialogi z książek Lewisa Carrolla, porady życiowe Hakima Beya, brokat, rysunki Franciszki Themerson i nauki Alejandra Jodorowsky'ego. Prowadzi konto na Instagramie: @joanna.grochocka

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!