Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

O wiośnie mamy zielone pojęcie!

Kiedy wszystko się dopiero rodzi i rozwija, wiosenny „Przekrój” nadlatuje w pełnym rozkwicie! W najnowszym wydaniu piszemy z rozwagą o równowadze, z odwagą o strachu, z uwagą o bałtyckich krajach, z miłością o wróblach i z zachwytem o zieleni i porankach. Zachęcamy do czytania!

Kup wiosenny „Przekrój”!

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
"W duszy Maxa doszło do niebezpiecznego stopienia się w jedno ptaków i istot ludzkich, co znalazło ...
2019-09-13 10:00:00

Wyimki ilustrowane – Hans Richter

Wyimki ilustrowane – Hans Richter

„1906. Pierwszy kontakt z siłami tajemnymi, magicznymi i czarodziejskimi. Jeden z jego najlepszych przyjaciół, bardzo inteligentna i przywiązana do niego papuga kakadu, zdechła w nocy z 4 na 5 stycznia. Max [Ernst – przyp. J.G.] odczuł ogromny strach, kiedy rankiem znalazł ptaka martwego i w tym samym momencie ojciec zawiadomił go o narodzinach siostry Loni. Przerażenie chłopca było tak wielkie, że stracił przytomność. W swojej wyobraźni połączył oba wydarzenia i zrzucił na niemowlę odpowiedzialność za przerwanie ptasiego życia. […] W duszy Maxa doszło do niebezpiecznego stopienia się w jedno ptaków i istot ludzkich, co znalazło potem wyraz w jego rysunkach i obrazach. Wizje te nie opuszczały go aż do 1927 roku, kiedy to zbudował Pomnik ptaków. Potem już sam zaczął utożsamiać się z »Ptasim pułkownikiem Loplopem«”.

ilustracja: Joanna Grochocka
ilustracja: Joanna Grochocka

Hans Richter, Dadaizm, tłum. J.St. Buras, Warszawa 1986, s. 268.

 

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Data publikacji:

Joanna Grochocka

Joanna Grochocka

Dziewczyna z Sopotu. W dzieciństwie zajmowała się głównie rysowaniem i czytaniem, dlatego od najmłodszych lat nabrała przekonania, że w przyszłości będzie „pisać i ilustrować książki". Częściowo miała rację: obecnie jest autorką ilustracji prasowych, książkowych, plakatów, murali, instalacji. Rysuje i maluje, czyta, fotografuje, wycina, nakleja i zbiera ładne ścinki. Absolwentka filozofii na Uniwersytecie Gdańskim; studiowała grafikę na tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych (po dwóch latach, podduszona charakterem edukacji artystycznej, porzuciła ją bez żalu). Działała w ramach kolektywu Pracowni Mediów Niezależnych Obin.org na terenie Kolonii Artystów w Stoczni Gdańskiej, gdzie przeżyła jeden z bardziej inspirujących i absurdalnych okresów w życiu: nauczyła się wspinać na stoczniowe dźwigi i tworzyć sztukę aktualną tylko w chwili jej powstawania. Lubi ładne małe rzeczy, anegdoty z życia dadaistów, dialogi z książek Lewisa Carrolla, porady życiowe Hakima Beya, brokat, rysunki Franciszki Themerson i nauki Alejandra Jodorowsky'ego. Prowadzi konto na Instagramie: @joanna.grochocka

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!