Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Szanowni Państwo!

Już jest – nowy „Przekrój”, a w nim jak zwykle dużo wszystkiego! Piszemy o bliskich nam wartościach, dalekiej Japonii i jeszcze dalszej Wenus. Rozmawiamy z dziećmi i mądrymi dorosłymi, przyglądamy się snom i fraktalom. Wiosenny "Przekrój", jak można go nie kupić?

Kup numer wiosenny

Przekrój
Kolejną porcję wyimków zilustrowała
2020-06-19 10:00:00

Wyimki ilustrowane – Boris Vian 3/2020

Wyimki ilustrowane – Boris Vian 3/2020

„Świeciło słońce, nie za mocno, ale akurat na wprost, i czubek uliczki połyskiwał łagodnie, bo chodnik był tłusty. Amadeusz nie mógł tego stwierdzić naocznie, gdyż uliczka zakręcała dwa razy, najpierw w prawo, a potem w lewo. W drzwiach ukazywały się kobiety o obfitych, przywiędłych pożądaniach, spod rozchylonych szlafroków widać im było absolutny brak zasad moralnych, i wysypywały śmieci prosto przed siebie, a potem wszystkie naraz zaczęły walić w odwrócone do góry dnem kubły, jak w bęben, i jak to miał w zwyczaju, Amadeusz ruszył krokiem marszowym. Właśnie dlatego lubił chodzić tą uliczką”.

ilustracja: Joanna Grochocka
ilustracja: Joanna Grochocka

Boris Vian, Jesień w Pekinie, tłum. K. Dolatowska, PIW, 1974, s. 5.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Data publikacji:

Joanna Grochocka

Joanna Grochocka

Dziewczyna z Sopotu. W dzieciństwie zajmowała się głównie rysowaniem i czytaniem, dlatego od najmłodszych lat nabrała przekonania, że w przyszłości będzie „pisać i ilustrować książki". Częściowo miała rację: obecnie jest autorką ilustracji prasowych, książkowych, plakatów, murali, instalacji. Rysuje i maluje, czyta, fotografuje, wycina, nakleja i zbiera ładne ścinki. Absolwentka filozofii na Uniwersytecie Gdańskim; studiowała grafikę na tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych (po dwóch latach, podduszona charakterem edukacji artystycznej, porzuciła ją bez żalu). Działała w ramach kolektywu Pracowni Mediów Niezależnych Obin.org na terenie Kolonii Artystów w Stoczni Gdańskiej, gdzie przeżyła jeden z bardziej inspirujących i absurdalnych okresów w życiu: nauczyła się wspinać na stoczniowe dźwigi i tworzyć sztukę aktualną tylko w chwili jej powstawania. Lubi ładne małe rzeczy, anegdoty z życia dadaistów, dialogi z książek Lewisa Carrolla, porady życiowe Hakima Beya, brokat, rysunki Franciszki Themerson i nauki Alejandra Jodorowsky'ego. Prowadzi konto na Instagramie: @joanna.grochocka

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!