Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

„Przekrój” – poznaj nasze czułe struny!

Ta jesień jest pełna czułości! A już na pewno jest jej pełen jesienny „Przekrój”. W nowym numerze piszemy o tym, jak czułością zmieniać świat, a także o: mądrej edukacji, hologramach, grzybach (też tych, wiadomo których), dojrzałości i Inkach. Zastanawiamy się, czym jest prawda i jak opisać piękno. 196 stron do czytania przez trzy miesiące!

Kup numer na jesień

Jesienny „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do czytania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Tylko na stronie Przekroj.pl w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
O Lego House, ogólnopolskim konkursie architektoniczny na modelowy dom w ramach Mieszkanie Plus oraz ...
2017-12-08 00:00:00
Architektura na zimę
Czyta się 2 minuty

Pod koniec września w duńskim Billund otwarto Lego House projektu Bjarke Ingels Group. Ogromna (12 000 m²) konstrukcja na planie równoramiennego krzyża jest zbudowana z piętrzących się stalowych klocków w całości obłożonych ceramiką. Wewnątrz znajdują się ogromne foyer, sale wystawowe, bar i mnóstwo pomieszczeń do wspólnej zabawy. Ten wspaniały gmach jest otwarty dla wszystkich niezależnie od grupy wiekowej i według wstępnych obliczeń ma gościć ponad 250 tys. turystów rocznie. Zgodnie z deklaracją rady miejskiej i koncernu Lego to kolejny krok na drodze do stworzenia z Billund światowej stolicy dzieci.


Na jesieni rozstrzygnięto ogólnopolski konkurs architektoniczny na modelowy dom w ramach Mieszkanie Plus. Jest to rządowy program tanich mieszkań stworzony głównie z myślą o tych, którzy nie mogą ubiegać się o kredyt hipoteczny na rynkowych zasadach. Cztery równorzędne nagrody przypadły warszawskim pracowniom: S.A.M.I. Architekci, Kuryłowicz & Associates, EMA Studio oraz Mateusz Herbst. Zadanie polegało na stworzeniu projektów osiedli z mieszkaniami do wynajęcia, których koszt nie mógł przekroczyć 2 tys. złotych za metr kwadratowy. Prace oceniano również pod kątem umiejętności połączenia najwyższej jakości urbanistycznej i architektonicznej z funkcjonalnością i nowoczesną technologią, przede wszystkim energooszczędną.


Na początku października odbyła się 11. edycja Łódź Design Festival. To najważniejsza i największa tego typu impreza w Europie Środkowo-Wschodniej. Tematem przewodnim tegorocznego festiwalu było hasło OD.NOWA przedstawiające „nowość” jako najważniejszą cechę współczesności. Organizatorzy starali się zwrócić uwagę na fakt, że najmłodsze pokolenia dorastają dzisiaj w świecie diametralnie innym od tego, w jakim dorastali ich rodzice. Ciągłe zmiany technologiczne, kulturowe i społeczne stawiają przed nami coraz więcej wyzwań i pytań, na które starali się odpowiedzieć występujący na festiwalu dizajnerzy. Z całej serii pokazów towarzyszących wyjątkowo ciekawa okazała się wystawa New Old zorganizowana dzięki Muzeum Designu w Londynie, na której można było podziwiać serie produktów zaprojektowanych dla osób starszych i niepełnosprawnych, m.in. buty „Walk With Path” projektu Lise Pape wspomagające chód i pozwalające utrzymać równowagę oraz składane koła „Morph” do wózka inwalidzkiego wykonane przez Duncana Fitzsimonsa.


IKEA wypuściła nową serię mebli tylko dla zwierząt. Składająca się z 62 przedmiotów kolekcja „Lurvig” została zaprojektowana przez hiszpańską pracownię Inmy Bermudez przy pomocy weterynarz Barbary Schafer. Projektanci stworzyli specjalną poduszkę, którą posiadacze zwierząt będą mogli wypełnić swoimi starymi ubraniami lub pościelą, by ich pupile mogły nie tylko wygodnie leżeć, ale też czuć ich zapach. W skład kolekcji weszły również miski mające pomóc zwierzętom wolniej jeść, skrytki dla kota przypominające domy na drzewach czy zminiaturyzowana kopia słynnej od lat 80. kanapy Klippan. Znalazły się tu także kolorowe torebki i specjalne szufelki do zbierania zwierzęcych odchodów.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!