Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

„Przekrój” – poznaj nasze czułe struny!

Ta jesień jest pełna czułości! A już na pewno jest jej pełen jesienny „Przekrój”. W nowym numerze piszemy o tym, jak czułością zmieniać świat, a także o: mądrej edukacji, hologramach, grzybach (też tych, wiadomo których), dojrzałości i Inkach. Zastanawiamy się, czym jest prawda i jak opisać piękno. 196 stron do czytania przez trzy miesiące!

Kup numer na jesień

Jesienny „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do czytania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Tylko na stronie Przekroj.pl w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Być może, nie ma co oczekiwać od Boga, że za dobre uczynki trafimy do nieba...?
2018-03-11 09:00:00
wisienka na torcie

Wszechmoc Boga

ilustr. Joanna Grochocka
Wszechmoc Boga
Wszechmoc Boga

Od zawsze wszechmoc Boga była czymś problematycznym. Pytano: czy Bóg jest tak wszechmocny, że może stworzyć kamień, którego nie potrafiłby unieść? Jeśli nie, to nie jest wszechmocny, skoro tego nie potrafi. Jeśli tak, to nie jest wszechmocny, bo nie potrafi unieść kamienia.

Jest to oczywiście próżna łamigłówka, interesująca tylko dla zachodniej filozofii, która lubi kombinować ze słowami.

Można jednak do problemu boskiej wszechmocy odnieść się inaczej, zapytać: czy Bóg pod podlega prawom, które sam stwarza? Wydaje się bowiem, że wszechmoc powinna być niczym nieograniczona, być czymś w rodzaju anarchii absolutnej.

I tu zaczyna robić się ciekawie.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Być może, nie ma co oczekiwać od Boga, że za dobre uczynki trafimy do nieba, bo nie ma co oczekiwać, że nieskończony Bóg zadecyduje zgodnie ze swymi wcześniejszymi ustaleniami (które mogłyby go ograniczać). I podobnie: nie ma co spodziewać się, że za złe uczynki trafimy do piekła. Z boskiej wszechmocy wynika, że właściwie nic nie wiadomo i że wszystko jest możliwe.

Pozostaje mi tylko wyrazić nadzieję, że te uwagi nie doprowadzą do przewrotu moralnego w życiu naszego społeczeństwa.

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!