Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Szanowni Państwo!

Już jest – nowy „Przekrój”, a w nim jak zwykle dużo wszystkiego! Piszemy o bliskich nam wartościach, dalekiej Japonii i jeszcze dalszej Wenus. Rozmawiamy z dziećmi i mądrymi dorosłymi, przyglądamy się snom i fraktalom. Wiosenny "Przekrój", jak można go nie kupić?

Kup numer wiosenny

Przekrój
Jednymi z centralnych wątków, wokół których grawitują zainteresowania taoizmu religijnego, są ...
2020-06-24 00:00:00
nie do wiary

Wampiryzm i tao

ilustracja: Joanna Grochocka
Wampiryzm i tao
Wampiryzm i tao

Badacze często rozróżniają taoizm filozoficzny i taoizm religijny. Ten pierwszy wywodzi się ze starożytnych pism Laozi i Zhuangzi; drugi jest późniejszym bujnym rozwinięciem tych nauk.

Czyta się 2 minuty

Ukształtowany pod koniec średniowiecza Daozang, czyli kanon taoistyczny, zawiera ponad tysiąc tomów niezwykle zróżnicowanych tematycznie, znajdują się w nim: traktaty medyczne i farmaceutyczne, podręczniki medytacji, legendarne opowieści o Nieśmiertelnych, traktaty moralne, zalecenia dietetyczne i higieniczne, teksty rytualne, zaklęcia magiczne, pisma o zielarstwie, alchemii, amuletach, diagramach, interpretacje Księgi przemian itd.

Wyraźnie widać, że jednymi z centralnych wątków, wokół których grawitują zainteresowania taoizmu religijnego, są równowaga psychofizyczna i długowieczność osiągane na rozmaite sposoby.

Taoizm – inaczej niż zachodnie tradycje religijne – wykorzystuje seksualność do celów duchowych. Jest ona  istotnym czynnikiem w wewnętrznym obiegu energetycznym człowieka, a odpowiednie zachowania seksualne mogą przyczynić się nie tylko do lepszej regulacji tych energii, ale i do ich zwiększenia. Średniowieczni mnisi nie unikali kobiet, przeciwnie. Czasem mnisi i mniszki żyli w jednym klasztorze, co niezwykle oburzało chińskich buddystów (Budda zalecał swojemu ulubionemu uczniowi Anandzie, by nawet nie patrzył na kobiety – tak miałoby to być niebezpieczne dla męskiego ducha).

Niektóre sekty, nienależące do głównego nurtu taoizmu i przez ten nurt potępiane, doszły do idei, że energię życiową można wykradać. Według dawnej taoistycznej medycyny w „Dolinie Kobiecości” żyją nieśmiertelne duchy życia dające życie i oddech.

Nieśmiertelny Rong Chengkong (ponoć nauczyciel Laozi), na którego legendę się powoływano, wykradał kobietom te esencje, dzięki czemu wyrosły mu nowe zęby, a jego włosy z siwych stały się znów czarne.

Skomplikowane praktyki seksualne, bazujące m.in. na wizualizacji i technikach oddechowych, miały zwiększać witalność taoisty. Wielość partnerek była w tym przypadku uzasadniona; orgia również była uzasadniona. Niemniej nie mogła to być rozbuchana i nieprzytomna orgia na modłę dionizyjską, bo rzecz wymagała skupienia i samokontroli: należy pamiętać, że adept za wszelką cenę unikał ejakulacji – rozumianej najczęściej jako utrata energii życiowej.

Religioznawcy bardzo trafnie nazwali owe praktyki wampiryzmem. Wszakże taoiści robili to, aby nigdy nie umrzeć.

Jak do sprawy podchodziły mniszki – tego nie wiemy.


Jeśli podoba Ci się, to co robimy – wesprzyj nas!
Fundacja PRZEKRÓJ

 

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Data publikacji:

Tomasz Wiśniewski

Tomasz Wiśniewski

Pisarz, redaktor działu zmyśleń. Autor książek „O pochodzeniu łajdaków”, „Wstrząsająco przystojny mężczyzna” i „Historie nie do końca zmyślone”.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!