Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

O wiośnie mamy zielone pojęcie!

Kiedy wszystko się dopiero rodzi i rozwija, wiosenny „Przekrój” nadlatuje w pełnym rozkwicie! W najnowszym wydaniu piszemy z rozwagą o równowadze, z odwagą o strachu, z uwagą o bałtyckich krajach, z miłością o wróblach i z zachwytem o zieleni i porankach. Zachęcamy do czytania!

Kup wiosenny „Przekrój”!

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Cztery sposoby, by wygrać nie siłą, ale taktyką.
2022-12-09 09:00:00
archiwum

Walka niedźwiedzia z człowiekiem (Porady dla niedźwiedzia)
Przez okulary Sławomira Mrożka

Sławomir Mrożek, Diogenes Verlag AG – tekst z archiwum, nr 851/1961 r.
Walka niedźwiedzia z człowiekiem (Porady dla niedźwiedzia)
Walka niedźwiedzia z człowiekiem (Porady dla niedźwiedzia)
Czyta się 2 minuty

PRZEDMOWA:

Nie ma co ukrywać: w walce z człowiekiem niedźwiedź przeważnie przegrywał. Bo i cóż robił niedźwiedź? Stawał na dwóch łapach, ryczał, próbował kąsać, drapał ewentualnie, dalej się nie posunął. W swoim prymitywizmie nie dostrzegł, że człowiek nie jest już tym samym człowiekiem co dawniej. Cywilizacja, postęp techniczny, kultura, wszystko to zmieniło człowieka. Na miejscu krzepkiego poczciwca z flintą pojawiła się istota skomplikowana, wyposażona w rozwiniętą świadomość, wrażliwa i myśląca. Z takim przeciwnikiem stoi teraz oko w oko niedźwiedź. W tych zmienionych warunkach arsenał środków stosowanych dotąd przez niedźwiedzia wydaje się po prostu absurdem. Najwyższy czas sięgnąć w subtelną sferę psychologii, walczyć nie tyle głupawym rykiem, ile umiejętnym wygrywaniem sprzeczności, podsycaniem niepokojów gnębiących współczesnego człowieka.

Na schemacie widzimy człowieka w pozycji zasadniczej. Numery w kółkach i strzałki oznaczają poszczególne punkty newralgiczne.

SPOSÓB I – CIOS W PORTFEL

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Już dawno zauważono, że człowiek trafiony w portfel słania się, słabnie i przestaje być sobą. Zaczyna ględzić, traci bystrość ogólną. Niedźwiedź jeżeli nie chce okazać się gapą, powinien wyciągnąć stąd odpowiednie wnioski. Donosy należy pisać czytelnie, według obowiązującej pisowni.

SPOSÓB II – KOMPLEKSY

Wiadomo, że życie współczesnego człowieka jest jednym wężowiskiem kompleksów. Niedźwiedź powinien uważnie przeczytać Freuda. Niezależnie od tego każdy niedźwiedź niech nosi przy sobie lusterko. Zaatakowany przez człowieka, podsuwa mu zręcznie zwierciadło, a człowiek z całą pewnością zacznie oglądać sobie zęby, potem wy­ciskać wągry. Niedźwiedź korzysta z tego i oddala się na palcach.

Do najskuteczniejszych należy działanie na kompleks Edypa. Niedźwiedź niespodziewanie głaska człowieka po główce, tak, żeby człowiek przypomniał sobie dzieciństwo. Nie zaszkodzi także rzucić mu kilka ciepłych słów. Wtedy rysy człowieka zmieniają się, człowiek zaczyna pożądać niedźwiedzia miłością kazirodczą, zaś niedźwiedź wykorzystuje oczywiście tę jego chwilową słabość i oddala się spokojnie w krzaki. Dla sierot, które nie pamiętają mamusi, wystarczą zdjęcia pornograficzne o tematyce ogólnej.

SPOSÓB III – DZIAŁANIE NIE WPROST

Napotkaną w lesie małpę, od której człowiek pochodzi – zbić po mordzie. Ostrzegamy, że małpy o silniejszym charakterze pomimo bicia nie przyznają się.

SPOSÓB IV – RADYKALNY

Na człowieka wypuścić drugiego człowieka. Po krótkiej chwili warczenia zaczną się gryźć, a wtedy niedźwiedź nuci i odchodzi.

Sławomir Mrożek, Diogenes Verlag AG – tekst z archiwum, nr 851/1961 r.
Sławomir Mrożek, Diogenes Verlag AG – tekst z archiwum, nr 851/1961 r.

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!