Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

O wiośnie mamy zielone pojęcie!

Kiedy wszystko się dopiero rodzi i rozwija, wiosenny „Przekrój” nadlatuje w pełnym rozkwicie! W najnowszym wydaniu piszemy z rozwagą o równowadze, z odwagą o strachu, z uwagą o bałtyckich krajach, z miłością o wróblach i z zachwytem o zieleni i porankach. Zachęcamy do czytania!

Kup wiosenny „Przekrój”!

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Wkraczamy w sezon letnich festiwali muzycznych. Warto rozejrzeć się i poszukać imprez mniejszych, ...
2019-05-27 23:59:00

Turystyka festiwalowa 2019

Festiwal Tchnienia, zdjęcie: Nat Kontrakiewicz
Turystyka festiwalowa 2019
Turystyka festiwalowa 2019

Wkraczamy w sezon letnich festiwali muzycznych. Warto rozejrzeć się i poszukać imprez mniejszych, które pozostają w cieniu marketingowych kolosów, ale mają własną „broń” – oryginalność. Przedstawiamy subiektywną listę zbliżających się festiwali.

Czyta się 5 minut

Dym Festiwal: 24 maja–2 czerwca 2019, Gorzów Wielkopolski

To będzie już 4. edycja Dym Festiwalu, który niezmiennie odbędzie się w Gorzowie Wielkopolskim. Organizatorzy stawiają na promowanie twórczości artystów grających muzykę elektroniczną oraz improwizowaną. W programie m.in. Budokan Boys, Jerzy Mazzoll czy Gunnar Geisse.

WROsound: 14–15 czerwca 2019, Wrocław 

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Na jednej scenie będzie można usłyszeć m.in. ukraiński electrofolk, polski i amerykański rap, jazzowe eksperymenty oraz dużo wysmakowanej elektroniki. Do Wrocławia przyjadą James Holden & The Animal Spirits, Michael Kiwanuka, Alfa Mist, Smif-n-Wessun, SOHN, Sokół + Goście, Król, ONUKA.

Halfway Festival: 28–30 czerwca 2019, Białystok

Zapowiada się jedna z najlepszych edycji białostockiego Halfway Festival. Tak, zbliża się ósma odsłona tego wydarzenia. W tym roku do stolicy Podlasia przyjadą choćby takie tuzy, jak Julia Holter, These New Puritans, My Brightest Diamond czy Gyda Valtysdottir.

Wschód Kultury – Inne Brzmienia Art’n’Music Festival: 27–30 czerwca 2019, Lublin

Zdecydowanie warto wybrać się do Lublina, na co organizatorzy Innych Brzmień zapracowali w ubiegłych latach. Podczas tegorocznej odsłony imprezy na dużej scenie lokowanej nieopodal zamku królewskiego na Błoniach wystąpią m.in. Ministry, Lee „Scratch” Perry, The Herbaliser czy Dezerter. Na mniejszej i bardziej intymnej scenie usytuowanej pod namiotem festiwalowym będzie można usłyszeć We Will Fail, duet Alexander Hacke & Danielle de Picciotto i wielu innych artystów z Litwy, Izraela czy Ukrainy. Na wszystkie koncerty wstęp jest wolny.

Mięty Pole Festiwal: 29 czerwca 2019, Grodzisk Mazowiecki 

Po raz czwarty będzie można uczestniczyć w festiwalu Mięty Pole. Do parku Skarbków w Grodzisku Mazowieckim zawitają w tym roku Lech Janerka, Mikołaj Trzaska, Nagrobki i Bajzel. Na wszystkie koncerty wstęp jest wolny.

Globaltica: 17–21 lipca 2019, Gdynia

Globaltica to jeden z najdłużej działających w Polsce festiwali (pierwsza edycja to rok 2005), który wyszukuje i zaprasza artystów z różnych stron świata. Przyjazd do gdyńskiego parku Kolibki zapowiedzieli już Boban Marković Orkestar, Adama Dramé, Gaye Su Akyol, San Salvador, Kim So Ra, Odpoczno czy Analog Africa Soundsystem.

Ł Festiwal: 10 sierpnia 2019, Łowicz

Łowicki Ł Festiwal wystartował w 2015 r. i precyzyjnie przygląda się polskiej scenie muzyki elektronicznej. Jak na razie tegoroczny line-up to tacy artyści, jak Kamp!, Kuba Sojka live, Evam, Zal i Private Press.

Sanatorium Dźwięku: 16–18 sierpnia 201, Sokołowsko

Sokołowsko to niewielka miejscowość położona w województwie dolnośląskim blisko Gór Suchych w Sudetach. Od kilku lat można zanurzyć się tam w oryginalną i różnorodną muzykę eksperymentalną. Sierpniowy weekend w Sokołowsku zapowiada się wyśmienicie, bo wystąpią m.in. Felicia Atkinson, Rashad Becker, Carl Michael von Hausswolff, Anthony Pateras, Olivier di Placido i wielu innych wspaniałych artystów.

Tchnienia: 22–24.08.2019, Bystre k. Baligrodu

To jeszcze młody festiwal, ale osadzony w malowniczej leśnej scenerii Bieszczad. Do sierpnia pozostało jeszcze trochę czasu, ale powoli są odkrywane karty jego programu. Organizatorzy potwierdzili już obecność znakomitego duetu Andrzej Karałow i Jurek Przeździecki tworzącego na pograniczu ambientu i noise’u.

Fest Festival: 23–24 sierpnia 2019, Chorzów

To będzie pierwsza edycja tego wydarzenia. Pod koniec sierpnia legendarni raperzy z amerykańskiej formacji Wu-Tang Clan odwiedzą chorzowski Park Śląski. Oprócz nich wiele innych światowych nazwisk. Wystarczy wymienić Róisin Murphy, Metronomy, Christiana Löfflera, Sevdalizę czy Marco Baileya. Wydaje się, że katowicki festiwal Tauron Nowa Muzyka ma za miedzą mocnego rywala.

Pannonica Festival: 29–31 sierpnia 2019, Barcice Dolne nad rzeką Poprad 

To już 7. edycja tego wyjątkowego wydarzenia, które przyciąga międzynarodową publiczność do Barcic Dolnych, małej, urokliwej wsi nad Popradem. Poza występami polskich i zagranicznych artystów mocną stroną imprezy jest tętniąca życiem wioska festiwalowa – budowana co roku specjalnie na potrzeby imprezy. Na polu namiotowym zamieszkuje kilka tysięcy uczestników, to tu przenikają się różnorodne formy kreacji i animacji, np. warsztaty muzyczne, rękodzielnicze, taneczne, teatralne, a także odbywają się pokazy filmów, spotkania z literatami, spektakle teatralne i pokazy sztuki cyrkowej.

W tym roku na festiwalowej scenie gościć będą tacy artyści, jak Bora Dugić, Goran Bregović and His Funeral & Wedding Band, Bulgarian Voices Angelite, Kočani Orkestar czy Adam Strug.

Up To Date: 5–8 września 2019, Białystok

W tym roku białostockiemu festiwalowi Up To Date stukną 10. urodziny. No i będzie można uczestniczyć w koncertach przez cztery dni. Tradycyjnie imprezę uświetni muzyka ambient prezentowana w wyjątkowej sali pałacu Branickich, a także w sali kameralnej Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki. W programie UTD znaleźli się już Robert Henke, Anthony Linell (aka Abdulla Rashim) & Ali M. Demirel.

Temple of Silence: 6–7 września 2019, Ostrów Wielkopolski

Po raz kolejny Temple of Silence odbędzie się w pięknych przestrzeniach Forum Synagoga. Podczas dwóch wrześniowych wieczorów spotkają się artyści z nurtów ambient, industrial i noise. Będzie kosmicznie i pozaplanetarnie z muzyką chociażby takich projektów, jak Voices Of The Cosmos, ARRM, Dren, By the Spirits, Contemplatron, SqrtSigil, ₲ardeŋ ɵƒ, Grave of Love, Slow Slow Loris czy Desiderii Marginis.

PiotrkOFF Art Festival: 13–14 września 2019, Piotrków Trybunalski

PiotrkOFF jest festiwalem skierowanym do miłośników rockowych, alternatywnych oraz szeroko rozumianych elektronicznych i eksperymentalnych brzmień, z naciskiem na prezentowanie tego, co najlepsze w polskim niezalu. Na ten moment znamy trzech pierwszych artystów tegorocznej edycji, a są nimi: Resina, Wczasy i Loa Frida. Na wszystkie koncerty wstęp bezpłatny.

Gostyń Avant Festival (ex Kalisz Ambient Festiwal): 14 września 2019, Gostyń

Gostyń Avant Festival (poprzednio Kalisz Ambient Festiwal) to z kolei impreza dla fanów muzyki ambientowej, elektronicznej i eksperymentalnej. Po raz pierwszy zawita ona do Gostyńskiego Ośrodka Kultury „Hutnik”. Poprzednie edycje, pod nazwą Kalisz Ambient Festiwal, były bowiem realizowane w Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu. Tegoroczny line-up to m.in: Daniel Spaleniak, Kentin Jivek, Syny, Burma Project i Kirszenbaum.

 

Data publikacji:

Łukasz Komła

Urodził się i wychował na Podlasiu. Od siedmiu lat dzieli się tym, co go cieszy w muzyce na łamach serwisu „Nowamuzyka.pl”. O polskiej muzyce pisze też do „Gazety Magnetofonowej”, a od czasu do czasu na swoim blogu „Płyty (nie)słuchane”. Wcześniej szlify zdobywał w pismach „LAIF”, „M/I Kwartalnik Muzyczny”, „Dwutygodnik” oraz serwis „Polyphonia”.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!