pixel Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Szanowni Państwo!

Chcielibyśmy – na tyle ile to możliwe – umilić Państwu ten trudny czas, dlatego w dniach 20 marca - 13 kwietnia udostępniamy wersję cyfrową wiosennego numeru bezpłatnie. Zapraszamy do czytania i słuchania audio z bieżącego numeru! Przeczytaj wiosenny numer

W związku z zamknięciem wielu punktów sprzedaży prasy, zapraszamy do kupienia papierowej wersji numeru wiosennego w cenie okładkowej, bez dodatkowych kosztów przesyłki. Kup wiosenny numer

Przekrój
Już pitagorejczycy twierdzili, że kosmos, jako harmonijnie poruszająca się całość, wytwarza muzykę ...
2018-09-14 00:00:00
Tajemnice kosmosu

Muzyka sfer

Już pitagorejczycy twierdzili, że kosmos, jako harmonijnie poruszająca się całość, wytwarza muzykę – stąd popularne przez stulecia określenie „muzyka sfer”. W roku 2017 zespół prof. Jillian Henderson z Harvardu po raz pierwszy w historii zarejestrował ową tajemniczą muzykę. Ku konsternacji badaczy okazało się, że wszechświat gra muzykę country and western. „Spodziewałam się czegoś bardziej majestatycznego” – przyznała prof. Henderson.

Wielki Wybuch

Po latach prób fizykom i fizyczkom udało się ustalić, co wywołało początek istnienia wszechświata znany jako Wielki Wybuch. Naukowcom pomógł angielski Scot­land Yard – dzięki technikom policyjnym dowiedziono, że Wielki Wybuch spowodował nieletni Marcin T., piroman i pirotechnik amator z Wrocławia. Trzynastolatek został zatrzymany do dalszego wyjaśnienia sprawy.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Kazimierz Wiśniak - rysunek z archiwum
Kazimierz Wiśniak - rysunek z archiwum

Czarne dziury

Jak się okazało, tajemnicze kosmiczne obiekty znane jako „czarne dziury” wcale nie są czarne, tylko pomarańczowe. Dwa tygodnie temu Kosmiczny Teleskop Hubble’a przyłapał słynnego malarza, Kazimierza Malewicza, na malowaniu jednej z dziur Q0906+6930 w gwiazdozbiorze Wielkiej Niedźwiedzicy na czarny kolor. „Po prostu lubię czarny” – tłumaczył Malewicz. Artystę zatrzymano.

Tunele czasoprzestrzenne

Hipoteza o istnieniu mostów Einsteina–Rosena, pozwalających pokonywać ogromne odległości kosmiczne w niesamowitym tempie, została w końcu potwierdzona. Astronomom z Instytutu Geodezji i Transportu udało się odnaleźć rzeczony obiekt w okolicach Alfa Centauri. Niestety, jest tak zatłoczony, że podróż nim nie ma sensu, bo trzeba stać około czterech wieków w kosmicznym korku.
 

Data publikacji:

Wszystko Będzie Dobrze

Trio komediowo-muzyczne: Maciej Kaczyński („Facecje”, „Przygody Misia Klopsa”), Maciej Sosnowski (Polska Akademia Nauk) i Grzegorz Uzdański („Nowe wiersze sławnych poetów”, „Wakacje”). Piszą miniatury, scenariusze i skecze oraz nagrywają płyty (tzn. jedną, ale o kosmosie). Występują na żywo w Resorcie Komedii i Klubie Komediowym z ciągle zmieniającym się programem skeczy i piosenek. Mają kanał na YouTubie i wciąż liczą, że stanie się bardzo popularny, choć to się jakoś nie dzieje.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!