Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

„Przekrój” – poznaj nasze czułe struny!

Ta jesień jest pełna czułości! A już na pewno jest jej pełen jesienny „Przekrój”. W nowym numerze piszemy o tym, jak czułością zmieniać świat, a także o: mądrej edukacji, hologramach, grzybach (też tych, wiadomo których), dojrzałości i Inkach. Zastanawiamy się, czym jest prawda i jak opisać piękno. 196 stron do czytania przez trzy miesiące!

Kup numer na jesień

Jesienny „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do czytania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Tylko na stronie Przekroj.pl w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Już pitagorejczycy twierdzili, że kosmos, jako harmonijnie poruszająca się całość, wytwarza muzykę ...
2018-09-14 00:00:00
Tajemnice kosmosu

Muzyka sfer

Już pitagorejczycy twierdzili, że kosmos, jako harmonijnie poruszająca się całość, wytwarza muzykę – stąd popularne przez stulecia określenie „muzyka sfer”. W roku 2017 zespół prof. Jillian Henderson z Harvardu po raz pierwszy w historii zarejestrował ową tajemniczą muzykę. Ku konsternacji badaczy okazało się, że wszechświat gra muzykę country and western. „Spodziewałam się czegoś bardziej majestatycznego” – przyznała prof. Henderson.

Wielki Wybuch

Po latach prób fizykom i fizyczkom udało się ustalić, co wywołało początek istnienia wszechświata znany jako Wielki Wybuch. Naukowcom pomógł angielski Scot­land Yard – dzięki technikom policyjnym dowiedziono, że Wielki Wybuch spowodował nieletni Marcin T., piroman i pirotechnik amator z Wrocławia. Trzynastolatek został zatrzymany do dalszego wyjaśnienia sprawy.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Kazimierz Wiśniak - rysunek z archiwum
Kazimierz Wiśniak - rysunek z archiwum

Czarne dziury

Jak się okazało, tajemnicze kosmiczne obiekty znane jako „czarne dziury” wcale nie są czarne, tylko pomarańczowe. Dwa tygodnie temu Kosmiczny Teleskop Hubble’a przyłapał słynnego malarza, Kazimierza Malewicza, na malowaniu jednej z dziur Q0906+6930 w gwiazdozbiorze Wielkiej Niedźwiedzicy na czarny kolor. „Po prostu lubię czarny” – tłumaczył Malewicz. Artystę zatrzymano.

Tunele czasoprzestrzenne

Hipoteza o istnieniu mostów Einsteina–Rosena, pozwalających pokonywać ogromne odległości kosmiczne w niesamowitym tempie, została w końcu potwierdzona. Astronomom z Instytutu Geodezji i Transportu udało się odnaleźć rzeczony obiekt w okolicach Alfa Centauri. Niestety, jest tak zatłoczony, że podróż nim nie ma sensu, bo trzeba stać około czterech wieków w kosmicznym korku.
 

Data publikacji:

Wszystko Będzie Dobrze

Trio komediowo-muzyczne: Maciej Kaczyński („Facecje”, „Przygody Misia Klopsa”), Maciej Sosnowski (Polska Akademia Nauk) i Grzegorz Uzdański („Nowe wiersze sławnych poetów”, „Wakacje”). Piszą miniatury, scenariusze i skecze oraz nagrywają płyty (tzn. jedną, ale o kosmosie). Występują na żywo w Resorcie Komedii i Klubie Komediowym z ciągle zmieniającym się programem skeczy i piosenek. Mają kanał na YouTubie i wciąż liczą, że stanie się bardzo popularny, choć to się jakoś nie dzieje.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!