Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Takiego numeru jeszcze nie było!

W zimowym „Przekroju” honorowym gościem jest szalona, nadprzyrodzona, wspaniała – ludzka wyobraźnia. Poza tym: szamanizm współczesny, starożytny i zwierzęcy. Jurodiwi i futuryści. Wstyd, który nas ogranicza, i ten drugi, który jest nam potrzebny. Rosja – ale ta prawdziwa. I specjalnie na nowy rok: żegnamy nawyki i szukamy ciszy w głowie.

Kup „Przekrój” na zimę!

196 stron do czytania przez trzy miesiące! „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Słynny szaman od „Dziewczyny szamana” to jeszcze nie wszystko! Poczet szamanów polskich przedstawia ...
2021-12-10 09:00:00

Szamani polscy

ilustracja: Igor Kubik
Szamani polscy
Szamani polscy
Czyta się 1 minutę

Szaman z piosenki Justyny Steczkowskiej – niewiele o nim wiadomo. Ma usta gorące jak rozżarzone węgle oraz przypomina w czymś diabła, a może nawet jest samym diabłem. Jak śpiewa pani Justyna: „Jak kapłanka diabła/chcę u stóp szamana spać”, co wskazuje również na to, że rzeczony szaman posiada stopy. Poza tym to zręczny uwodziciel i sprawny kochanek. Może warto też dodać, że piosenka kończy się „szamańskim” zawodzeniem pani Justyny, choć nie wiadomo, czy udaje ona wtedy odgłosy opisywanego szamana, czy to tylko improwizowana wokaliza.

***

Profesor Wilczur, tytułowy bohater powieści Dołęgi-Mostowicza i filmu Hoffmana Znachor – choć Wilczur działał jako znachor, to tak naprawdę był chirurgiem, a więc kimś, kto w oczach prostego ludu mógł uchodzić za szamana.

***

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Arkadiusz Ł. z Kielc, ps. Szaman – członek gangu złodziei samochodów, zatrzymany w 2009 r. i skazany na 15 lat pozbawienia wolności. Od zawsze ciągnęło go do bandyterki. Podczas śledztwa jego brat, Łukasz Ł., zeznał, co następuje: „Braciak zawsze potrafił skądś wyczarować pół litra. Jak jakiś szaman”.

***

„Szamani murawy” oraz inni „szamani” z dopełniaczem („trąbki”, „bigosu”, „seksu” etc.) – osoby uzdolnione w jakiejś dziedzinie do tego stopnia, że wydają się robić rzeczy nie z tego świata (np. Jerzy Grotowski – „szaman teatru”, Grzegorz Krychowiak – „szaman odbioru piłki” czy Robert Makłowicz – „szaman jedzenia”).

Data publikacji:

Wszystko Będzie Dobrze

Trio komediowo-muzyczne: Maciej Kaczyński („Facecje”, „Przygody Misia Klopsa”), Maciej Sosnowski (Polska Akademia Nauk) i Grzegorz Uzdański („Nowe wiersze sławnych poetów”, „Wakacje”). Piszą miniatury, scenariusze i skecze oraz nagrywają płyty (tzn. jedną, ale o kosmosie). Występują na żywo w Resorcie Komedii i Klubie Komediowym z ciągle zmieniającym się programem skeczy i piosenek. Mają kanał na YouTubie i wciąż liczą, że stanie się bardzo popularny, choć to się jakoś nie dzieje.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!