Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Takiego numeru jeszcze nie było!

W zimowym „Przekroju” honorowym gościem jest szalona, nadprzyrodzona, wspaniała – ludzka wyobraźnia. Poza tym: szamanizm współczesny, starożytny i zwierzęcy. Jurodiwi i futuryści. Wstyd, który nas ogranicza, i ten drugi, który jest nam potrzebny. Rosja – ale ta prawdziwa. I specjalnie na nowy rok: żegnamy nawyki i szukamy ciszy w głowie.

Kup „Przekrój” na zimę!

196 stron do czytania przez trzy miesiące! „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Autorem bajki filozoficznej jest
2021-12-10 09:00:00

Starość tygrysa

„Tygrys podczas burzy tropikalnej”, Henri Rousseau, 1891 r./National Gallery w Londynie (domena publiczna)
Starość tygrysa
Starość tygrysa

Sofios był zawsze pełen zapału i energii. Często ostatni kładł się spać i zawsze wstawał pierwszy. Pewnego dnia jeden z nas zapytał go żartobliwie:

– Mistrzu, czy pan nigdy nie będzie stary i zmęczony?

– Owszem – odparł Sofios – jeśli spotka mnie to, co się przytrafiło tygrysowi…

Czyta się 2 minuty

Tygrys był panem lasu. Wszystkie zwierzęta bały się go i podziwiały. A ponieważ wbijało go to w dumę, codziennie rano przychodził przeglądać się w wodzie jeziora. Wpatrywał się z zachwytem w swoją piękną sierść, w swoje dumne wąsy, w błyszczące kły i stwierdzał, że jest przystojny.

Jednak pewnego dnia, w chwili kiedy zatapiał oczy w wodzie, z drzewa spadła gałązka i wzbijając drobne fale, zniekształciła jego odbicie.

Patrzył na zmierzwioną sierść, potargane wąsy i powykręcane kły.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Widok ten napełnił go przerażeniem. Nie ulegało wątpliwości, że jest chory. Z trudem powlókł się do swojej jamy i spędził w niej kilka dni, nic nie jedząc. Kiedy wreszcie wyszedł, nie miał już tej werwy co zwykle. Polował bez przekonania, a inne zwierzęta, widząc, że już nie obnosi się ze swoją dumną miną, nie krępowały się twierdzić, że jest osłabiony.

Mówi się, że od tego dnia zaczęła się starość tygrysa!

Tłumaczyli Maria Braunstein i Michał Krasicki


Bajki filozoficzne. Opowieści mędrca Sofiosa
Wydawnictwo Muchomor
Warszawa 2016

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!