Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Czas ucieka – „Przekrój” czeka!

W zimowym „Przekroju” przenosimy się do Lewantu! Smakujemy libańskie jedzenie, podziwiamy Aleppo i zastanawiamy się nad Tel Awiwem. Poza tym sprawdzamy, co para noblistów z ekonomii Duflo i Banerjee mówią o światowym ubóstwie. Opisujemy Gaję i jej twórcę Jamesa Lovelocka. Naprawdę dużo piszemy też o tym, dlaczego warto się tulić (nie tylko w zimie). I do tego: niedźwiedzie – białe, brunatne i czarne, nabiał i warzywa, a także przyroda w plenerze i w muzeum.

Już jest nowy „Przekrój”!

196 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Co pisali wielcy i znani o rzeczach, o których piszemy i my w jesiennym „Przekroju”?
2022-09-16 09:00:00

Spis myśli – 4/2022

zdjęcie: Matt/Unsplash
Spis myśli – 4/2022
Spis myśli – 4/2022

Pokoju nie przyniosą modlitwy. Potrzebujemy systematycznej pracy i całościowego podejścia do problemów świata, promowania wartości humanistycznych, jedności i harmonii. Jeśli zaczniemy od zaraz, jest nadzieja, że ten wiek będzie inny od poprzedniego. To jest w interesie nas wszystkich. Więc zacznijmy pracę dla pokoju. Zacznijmy od nas samych, potem naszych własnych rodzin, później przejdźmy do całych społeczeństw. Nie ma co się oglądać na Boga, na Buddę czy na rząd.

Dalajlama

*

Oko za oko uczyni tylko cały świat ślepym.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Mahatma Gandhi

*

Ludzkość musi położyć kres wojnie, bo inaczej wojna położy kres ludzkości.

John F. Kennedy

*

Każdy z nas ma dwie rzeczy do wyboru. Jesteśmy albo pełni miłości… albo pełni lęku.

Albert Einstein

*

Czy się to Wam podoba, czy nie, wszyscy rodzimy się joginami.

Jeśli przyjrzycie się małym dzieciom, w wieku między 3 miesiące a 3 lata, dostrzeżecie, że wykonują wszystkie pozycje jogi. Sposób, w jaki maluchy oddychają, śpią i uśmiechają się – to joga w czystej postaci. Dzidziusie są doskonałymi nauczycielami i powinniśmy zobaczyć w nich joginów. Właśnie dlatego są beztroskie i uśmiechają się 400 razy dziennie. Celem jogi jest uśmiech na naszych twarzach, bez względu na to, z ilu trudów i zmartwień składa się nasza codzienność.

Sri Sri Ravi Shankar

*

Ziemia jest niebieska jak pomarańcza.

Paul Éluard

*

Z chwilą, gdy uznajemy jakąś ideę za świętą, niezależnie od tego, czy mowa o systemie religijnym, czy o świeckim, z chwilą, gdy ogłosimy, że pewne przekonania nie podlegają krytyce ani satyrze, nie można z nich żartować ani ich lekceważyć, z tą chwilą kończy się wolność myśli.

Salman Rushdie

*

Ten sam strumień życia, dniem i nocą płynący w mych żyłach, przepływa także świat i rytmicznymi skacze miarami.

To samo jest to życie, co wskroś pyłu ziemi strzela radośnie bezmiarem traw i bucha falą liści i kwiatów. To samo jest to życie, które kołysze się w oceanowej kolebce narodzin i śmierci, przypływu i odpływu.

Rabindranath Tagore

*

Czym właściwie jest stres?

Stres to wynik sytuacji, gdy mamy za dużo do zrobienia, a za mało czasu i energii.

Jak się można pozbyć stresu?

– Zmniejszyć ilość obowiązków – co nie jest w naszych czasach możliwe.

– Zwiększyć ilość czasu – co jest jeszcze bardziej niemożliwe.

– Zwiększyć pokłady energii – i to jest nasze pole działania. Kiedy mamy wystarczająco dużo energii i entuzjazmu, sprostamy każdemu wyzwaniu.

Joga dostarcza nam technik i narzędzi, by żyć spokojnie i bez stresu. Równocześnie nazywam ją największym bogactwem ludzkości.

Czym jest bogactwo?

Tym wszystkim, co sprawia, że czujemy się komfortowo. Celem bogactwa jest zapewnić nam poczucie szczęścia i komfortu. Jeśli te potrzeby nie są zaspokojone, nie mamy do czynienia z bogactwem. Joga jest bogactwem, ponieważ przynosi nam pełny i nieograniczony komfort.

Sri Sri Ravi Shankar

*

Wszystkie europejskie słowa na okreś­lenie „pracy” – łacińskie i angielskie labor, greckie ponos, francuskie travail, niemieckie Arbeit – oznaczają ból i wysiłek oraz używane są też jako określenie bólów porodowych.

Hannah Arendt

*

Za dwadzieścia lat będziesz bardziej żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj, śnij, odkrywaj.

Mark Twain

*

Kwestionuj wszystko, niczego nie bierz za pewnik, dyskutuj, podważaj to, co nie zasługuje na uznanie, mów to, co myślisz, nie cenzuruj siebie, korzystaj z wyobraźni i wyrażaj ją śmiało. Oto arsenał umysłu.

Salman Rushdie

*

W świecie grzybów nic nie jest na pewno.

Olga Tokarczuk

*

Rudy ojciec, rudy dziadek, rudy ogon – to mój spadek.

Jan Brzechwa

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!