Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Czas ucieka – „Przekrój” czeka!

W zimowym „Przekroju” przenosimy się do Lewantu! Smakujemy libańskie jedzenie, podziwiamy Aleppo i zastanawiamy się nad Tel Awiwem. Poza tym sprawdzamy, co para noblistów z ekonomii Duflo i Banerjee mówią o światowym ubóstwie. Opisujemy Gaję i jej twórcę Jamesa Lovelocka. Naprawdę dużo piszemy też o tym, dlaczego warto się tulić (nie tylko w zimie). I do tego: niedźwiedzie – białe, brunatne i czarne, nabiał i warzywa, a także przyroda w plenerze i w muzeum.

Już jest nowy „Przekrój”!

196 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
O tym, że nieśmiertelni istnieją, wiadomo od dawna. Rzadko mówi się jednak o tym, jakie są z nimi ...
2022-03-18 09:00:00

Sekrety nieśmiertelnych

„Szkielet człowieka, widok boczny”, George Stubbs, 1795-1806 r./The Yale University Art Gallery (domena publiczna)
Sekrety nieśmiertelnych
Sekrety nieśmiertelnych
Czyta się 2 minuty

Polski „rodzynek” wśród nieśmiertelnych, czarnoksiężnik Jan Twardowski, przebywa – jak wiadomo – na Księżycu. Mało kto jednak wie, że mądry Twardowski wybrał Srebrny Glob nieprzypadkowo. Księżyc, co ujawnił dopiero w XX w. film Wallace i Gromit, jest zrobiony z sera. Polski szlachcic ma więc zapewnione pożywienie – po prostu regularnie zjada swój dom. Powoduje to ubytki na powierzchni Księżyca, w skali lat niewielkie, ale już w skali stuleci poważne. Niedawno NASA wystosowała do Twardowskiego apel, by przestał podjadać Księżyc. W zamian za to świeże dostawy sera miały mu dostarczać kolejne marsjańskie „łaziki”. Butny mag odmówił jednak, twierdząc, że „rozsmakował się w Księżycu”. Negocjacje są w toku.

***

Jeden z najsłynniejszych nieśmiertelnych, wampir Vlad Dracu­la, zjawił się niedawno w warszawskim oddziale ZAiKS-u,żądając od pracującej w nocy urzędniczki Anny Barskiej „zaległych tantiem” za wszystkie emitowane w Polsce filmy, seriale i programy, w których wystąpił, a także za spektakle, książki i piosenki, których był bohaterem. Chciwy Transylwańczyk nie dał się ubłagać Barskiej, która obliczyła, że należna suma całkowicie zrujnowałaby ZAiKS. Na szczęście w międzyczasie wstał świt i kłopotliwy interesant ulotnił się. Zapowiedział jednak, że wróci następnej nocy.

***

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

W jednej z poznańskich bibliotek zjawił się słynący ze swej nieśmiertelności ptak Feniks. Chciał jak najszybciej wypożyczyć egzemplarz Popiołów Stefana Żeromskiego, musiał jednak najpierw wyrobić sobie kartę bib­lioteczną. Podczas niezbędnych formalności nieustannie ponaglał bibliotekarkę, panicznie gdacząc. Wyrobiwszy kartę, Feniks z ulgą wypożyczył Popioły, z których natychmiast powstał na nowo.

***

W zakładzie fryzjerskim w Katowicach regularnie zjawiała się Hydra. Nieśmiertelna poczwara za każdym razem prosiła o umycie swoich stu głów. Obsługa, spełniając życzenie, zużywała podczas jednej takiej wizyty mnóstwo szamponu i wody – jak za sto myć. A Hydra, cóż, płaciła jak za jeden raz. Po kilku miesiącach zakład zbankrutował, dołączając do długiej listy ofiar potwora.

Data publikacji:

Wszystko Będzie Dobrze

Trio komediowo-muzyczne: Maciej Kaczyński („Facecje”, „Przygody Misia Klopsa”), Maciej Sosnowski (Polska Akademia Nauk) i Grzegorz Uzdański („Nowe wiersze sławnych poetów”, „Wakacje”). Piszą miniatury, scenariusze i skecze oraz nagrywają płyty (tzn. jedną, ale o kosmosie). Występują na żywo w Resorcie Komedii i Klubie Komediowym z ciągle zmieniającym się programem skeczy i piosenek. Mają kanał na YouTubie i wciąż liczą, że stanie się bardzo popularny, choć to się jakoś nie dzieje.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!