Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

„Przekrój” na totalne lato!

Takiego numeru jeszcze nie było! Badamy gwiazdy i zaglądamy do ludzkiego mózgu. Psychologów pytamy o młodzież, a filozofów o to, jak żyć dobrze. Przyglądamy się naszym strachom, sprawdzamy, kiedy nauka jest przyjemna, piszemy o chodzeniu (boso, tyłem i bez celu) i o nadziei, że będzie lepiej. Nowy letni „Przekrój” już na Ciebie czeka – czytaj dla przyjemności!

Kup numer letni

Przekrój
Karol Marks znany jest z frazy: „Byt określa świadomość”. Niewielu zdaje sobie sprawę, że ...
2021-03-19 09:00:00

Sekrety badaczy świadomości

Sekrety badaczy świadomości

Jak wiadomo, Zygmunt Freud stworzył pojęcia nieświadomości i podświadomości. Tylko niektórzy wiedzą o tym, że Austriak – rozochocony sukcesem swoich terminów – próbował spopularyzować także pojęcia: obokświadomości, polewejświadomości, poprawejświadomości, natwojejdwunastejświadomości i wskładzikupodschodamiświadomości. Niestety, ekscentryczne pomysły Freuda się nie przyjęły.

*

Jeden z wielkich filozofów analizujących zagadnienie świadomości, słynny Kartezjusz, znany jest ze zdania „Myślę, więc jestem” (Je pense, donc je suis). Mało kto wie, że pierwotnie Kartezjusz, wielki entuzjasta i propagator ćwiczeń siłowych, napisał: „Lubię podnosić ciężary” (J’aime soulever des poids). Po namyśle wykreślił jednak to zdanie, widząc, że nie ma żadnego związku z resztą jego rozumowania, i zastąpił je znaną nam sentencją o myśleniu.

*

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Ekscentryczny XIX-wieczny fabrykant dywanów, Hans Flöggel, zwrócił się do wybitnego filozofa, G.W.F. Hegla, z prośbą o pomoc w zaprojektowaniu „świadomego dywanu”. Flöggel dowodził, że – po pierwsze – Hegel dużo pisze o świadomości, więc ma potrzebną wiedzę, a po drugie – ich nazwiska się rymują, co przyda się w reklamie. Szalony fabrykant zaproponował nawet, że zmieni nazwę swojego przedsiębiorstwa na „Flöggel und Hegel”. Niestety, jego prośba została odrzucona.

*

Karol Marks znany jest z frazy: „Byt określa świadomość”. Niewielu zdaje sobie sprawę, że za kształt tego zdania odpowiada… literówka. Marks, wielki miłośnik byków i wołów, chciał pierwotnie napisać: „Byk określa świadomość” i oddać w ten sposób hołd rogatym olbrzymom. O ironio, zapisując to zdanie, Marks zrobił „byka”, myląc litery. 

*

Wybitny filozof Immanuel Kant słynie z pojęcia „transcendentalnej jedności apercepcji”, tłumaczącego pewne aspekty ludzkiej świadomości. Myśląc o tej siejącej postrach nazwie, rzadko zdajemy sobie sprawę z jej ukrytego znaczenia – pierwsze litery niemieckiego transzendentale Einheit der Apperzeption układają się w słowo „TEA”. Kant, zapalony herbaciarz, zaznaczył w ten sposób swoją miłość do popularnego naparu.

 

Data publikacji:

Wszystko Będzie Dobrze

Trio komediowo-muzyczne: Maciej Kaczyński („Facecje”, „Przygody Misia Klopsa”), Maciej Sosnowski (Polska Akademia Nauk) i Grzegorz Uzdański („Nowe wiersze sławnych poetów”, „Wakacje”). Piszą miniatury, scenariusze i skecze oraz nagrywają płyty (tzn. jedną, ale o kosmosie). Występują na żywo w Resorcie Komedii i Klubie Komediowym z ciągle zmieniającym się programem skeczy i piosenek. Mają kanał na YouTubie i wciąż liczą, że stanie się bardzo popularny, choć to się jakoś nie dzieje.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!