Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

O wiośnie mamy zielone pojęcie!

Kiedy wszystko się dopiero rodzi i rozwija, wiosenny „Przekrój” nadlatuje w pełnym rozkwicie! W najnowszym wydaniu piszemy z rozwagą o równowadze, z odwagą o strachu, z uwagą o bałtyckich krajach, z miłością o wróblach i z zachwytem o zieleni i porankach. Zachęcamy do czytania!

Kup wiosenny „Przekrój”!

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Przedwojenne Bielany były jednym wielkim placem budowy. To wtedy powstały m.in. Akademia Wychowania ...
2018-03-19 00:00:00
Historia z okładki

Przedwojenna majówka na Bielanach

Projekt osłony kominkowej ze sceną piknikową i kartami do gry, Eugène Charpentier, koniec XVIII w. / The Metropolitan Museum of Art
Przedwojenna majówka na Bielanach
Przedwojenna majówka na Bielanach

Przedwojenne Bielany były jednym wielkim placem budowy. To wtedy powstały m.in. Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego, osiedle mieszkaniowe „Zdobycz Robotnicza” i kierowany przez Janusza Korczaka sierociniec „Nasz dom”. Dzielnica otrzymała też połączenie tramwajowe z centrum miasta.

Czyta się 1 minutę

Na pikniki do Lasku Bielańskiego warszawiacy docierali z innych dzielnic stolicy specjalnym promem.

Majówki z tańcami i przyniesionym z domu prowiantem były rozrywką zdecydowanie plebejską. Antoni Uniechowski nigdy w nich nie uczestniczył. Znał je z literatury i przedwojennych rycin, z których pewne powstawały już w połowie XIX w. Znajdziemy je np. u Ksawerego Pillatiego, cenionego malarza scen rodzajowych.

Do tańca przygrywały najczęściej podwórkowe kapele, ale w latach 20. popularne stały się patefony. Pierwszy był fonograf skonstruowany w 1877 r. przez Thomasa Edisona. Od tego momentu dźwięk można było nie tylko rejestrować, ale także odtwarzać. W patefonie igłę zastąpiono szafirową kulką, co pozwoliło wyeliminować szumy powstające podczas tarcia igły o płytę. Na pomysł ten wpadli bracia Emil i Charles Pathé.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Co ciekawe, odtwarzanie płyty patefonowej na późniejszym gramofonie powodowało nieodwracalne uszkodzenia. Z tej przyczyny do naszych czasów zachowało się tych płyt niewiele.

Czym wypełniano piknikowe kosze? Nie mogło w nich zabraknąć jaj na twardo i kiszonych ogórków, ponieważ świetnie komponowały się z bimbrem. Pakowano tam też kupowane na bazarze Różyckiego słoje z bigosem, kluskami i pulpetami w sosach wszelakich – przedwojenny polski fast food.

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!