Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

O wiośnie mamy zielone pojęcie!

Kiedy wszystko się dopiero rodzi i rozwija, wiosenny „Przekrój” nadlatuje w pełnym rozkwicie! W najnowszym wydaniu piszemy z rozwagą o równowadze, z odwagą o strachu, z uwagą o bałtyckich krajach, z miłością o wróblach i z zachwytem o zieleni i porankach. Zachęcamy do czytania!

Kup wiosenny „Przekrój”!

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Opowiadanie ze zbioru „Wielki karzeł i inne opowieści”.
2023-03-17 09:00:00
Opowiadanie

Pies sąsiada

„Biegnące psy”, Constant Troyon, 1853 r./WikiArt (domena publiczna)
Pies sąsiada
Pies sąsiada

Na bramie ogrodu naszego sąsiada umocowana jest tabliczka z napisem „Uwaga, zły pies”. Za każdym razem, gdy otwiera się bramę, słychać takie ujadanie, że człowiekowi ciarki chodzą po plecach. Jest to ryk lwa w połączeniu z ochrypłym charkotem wilka, jak w telewizyjnych filmach. Toteż nikt nie odważa się zbliżyć do drzwi, i nawet listonosz wrzuca tylko pocztę przez płot i szybko odchodzi.

Czyta się 2 minuty

Ale niedawno do ogrodu wpadła piłka, którą bawił się mały chłopczyk, a że była to jego ulubiona zabawka, wziął na odwagę i wdrapał się przez płot, żeby ją odzyskać. Dziwił się, że nie słychać ryku lwa w połączeniu z ochryp­łym charkotem wilka, jak w telewizyjnych filmach, a kiedy podszedł do psiej budy, obok której leżała piłka, z budy wyskoczył mały jamnik, wesoło machając ogonem.

– Co? – rzekł chłopczyk. – To ty tak strasznie szczekasz?

– Owszem – rzekł jamnik.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

– Nie wierzę – powiedział chłopczyk.

Na to jamnik wlazł do budy, prawą przednią łapką nacisnął guzik magnetofonu i zaraz rozległo się straszne ujadanie, ryk lwa w połączeniu z ochrypłym charkotem wilka, zupełnie jak w telewizji. Chłopczyk nie mógł się powstrzymać od śmiechu, jamnik również, i brzmiało to jak śmiech małego chłopca w połączeniu ze szczekaniem jamnika.

 

Wszystko to nagrało się na taśmę, a kiedy gospodarz wrócił do domu, jamnik znów nacisnął guzik i było słychać śmiech małego chłopca i szczekanie małego jamnika.

– Co! – zawołał oburzony gospodarz. – A gdzie straszne ujadanie, ryk lwa w połączeniu z ochrypłym charkotem wilka, tak jak w telewizji?

– Skasowało się – rzekł jamnik – odtąd mamy już tylko to.

Nacisnął guzik i znów było słychać śmiech małego chłopca i szczekanie małego jamnika.

Gospodarz rozzłościł się i natychmiast zamówił w wytwórni muzycznej nowe straszne ujadanie, ryk lwa w połączeniu z ochrypłym charkotem wilka, zupełnie jak w telewizji. Nie mógł się doczekać nadejścia przesyłki z nagraniem, ale tymczasem zauważył, że ludzie stali się uprzejmiejsi, listonosz nie waha się zbliżyć do drzwi, a dzieci bawią się z jamnikiem, on sam zaś czasem, wracając do domu, zaczyna pogwizdywać pod nosem.

Wytwórnia ciągle jeszcze nie przysłała nowego nagrania, ryku lwa w połączeniu z ochrypłym charkotem wilka, całkiem jak w telewizji, bo taka rzecz musi chwilę potrwać, ale szczerze mówiąc, nie jestem pewien, czy nasz sąsiad w ogóle jeszcze na to czeka.


Tłumaczyła Małgorzata Łukasiewicz

Opowiadanie Franza Hohlera ze zbioru Wielki karzeł i inne opowieści, Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 2023.

ilustracja: Marek Raczkowski
ilustracja: Marek Raczkowski

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!