Page 1 8FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Ciesz się latem!

Letni „Przekrój” dostępny w sprzedaży! W nowym numerze piszemy o szacunku dla wszystkich istot – ludzkich i pozaludzkich. Ponadto zastanawiamy się nad zmierzchem antropocenu, poznajemy południe Afryki i zgłębiamy temat ego: czym tak naprawdę ono jest i jak je poskromić?

Kup letni „Przekrój”

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Zachęcamy, byście w wolnych chwilach, których w wakacje przecież w bród (choćby bród rzeczny), ...
2023-06-23 09:00:00

Pegaz, gazu! – 3/2023

„Rydwan Apolla”, Odilon Redon, 1905–1916 r., MET/Rawpixel (domena publiczna)
Pegaz, gazu! – 3/2023
Pegaz, gazu! – 3/2023

Idzie lato, a za nim nieśpiesznym krokiem zdążają dwa nowe gatunki. Będzie trochę chemii i jak zawsze sporo absurdu. A ja – tradycyjnie – zachęcam, byście w wolnych chwilach, których w wakacje przecież w bród (choćby bród rzeczny), próbowali wymyślać własne utwory!

Czyta się 2 minuty

Mendelejewik

Układ okresowy pierwiastków, zwany tablicą Mendelejewa, to rozłożony na czynniki pierwsze wszechświat. Gdyby w Ikei sprzedawali kosmos do samodzielnego montażu, instrukcją byłaby właśnie ta chemiczna rozpiska. Nie musimy jednak mierzyć tak wysoko – weźmy same symbole i spróbujmy złożyć z nich wierszyk. Forma nie należy do najłatwiejszych. Pojedynczych liter mamy 14: H (wodór), B (bor), C (węgiel), N (azot), O (tlen), F (fluor), P (fosfor), S (siarka), K (potas), V (wanad), Y (itr), I (jod), W (wolfram) i U (uran). Poza tym skróty dwu- i trzyliterowe (jeśli wziąć pod uwagę pierwiastki hipotetyczne) – z niektórych łatwo tworzyć słowa, z innych trudniej, a czasem w ogóle nie jest to możliwe. No bo jak wykorzystać taki antymon (Sb)? Mógłby robić chyba tylko za skrótowiec od Służby Bezpieczeństwa. A na dodatek brak znaków diakrytycznych. Cóż, spróbujmy!

LaBa

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

SeNNa PORa
W LiPCu.

PaN LuCeK, PaNi HeLa
I ReKSiO W PArKU.

KOC, Na KOCu:
BaNaNY, RaCuCHY, SOK
I… OsY!

PaNi HeLa: „Au!”.
ReKSiO: „HAu!”.

PaN LuCeK: „Uuu, BOLi?”.
PaNi HeLa: „TaK”.

I CO?
KrEs ReLaKSU.


Bon młot

Jak podpowiada słownik PWN, bon mot to „zwięzłe, trafne, często dowcipne powiedzenie”. Bon młot nie będzie zwięzły, a już zwłaszcza trafny. Raczej absurdalny. Odwróćmy instytucję złotej myśli i stwórzmy myśl ołowianą, nikomu niepotrzebną, a wręcz sprowadzającą odbiorcę na manowce. Forma: dowolna i powolna jak pisanie artykułów przy trzydziestu kilku stopniach.

* * *

Komu w drogę,
temu noga na nogę.

* * *

Pod koniec roku szkolnego
pamiętaj: id ważniejsze niż ego.

* * *

Bermudy
to nudy,
lepiej wrócić do budy.

* * *

Kiedy jesteś na plaży,
pamiętaj: meduza nie parzy.

* * *

Jeśli w lipcu chłody,
warto jeść głównie lody.

* * *

Lato i jego dary:
nieszczęśliwa miłość,
zapach frytury i komary.

* * *

Gdy ci odwołają lot,
sięgnij po dobry bon młot.

Data publikacji:

Marcin Orliński

Marcin Orliński

Pisuje to i owo, głównie wiersze. Czasem wyda książkę, a czasem nie. W przerwach od pisania czyta, w przerwach od czytania prowadzi warsztaty literackie i juroruje w konkursach poetyckich. Na co dzień zastępca redaktor naczelnej kwartalnika „Przekrój”.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!