Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Czytanie owocuje!

W letnim „Przekroju” nadzieja i ciekawość, szczęśliwe trafy i wielkie odkrycia. Ukraińska literatura i sztuka, a także antywojenny Bertrand Russell pod rękę z Josephem Hellerem. Uważne słuchanie i świadome śnienie. Dzikie pływanie i zbieranie jagód. Dbanie o rozwój, zdrowie i dobrostan. Prasłowianie, Aborygeni i uciekające ze Słońca fotony.

Kup letni „Przekrój”

Aż 220 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj z bezpłatną przesyłką. Sprawdź!

Przekrój
Konkretyn i sztamburak to dwa nowe gatunki poetyckie, które w swojej absurdalnej rubryce przedstawia. ...
2021-06-18 09:00:00

Pegaz, gazu! – 3/2021

Pegaz, gazu! – 3/2021

Jeśli w długi lipcowy wieczór nie wiecie, co zrobić z czasem, bo przecież się dłuży i szerzy, wszystkie seriale na Netfliksie już dawno obejrzeliście, a krzyżówka z ostatnich stron „Przekroju” wciąż nie chce się do końca rozwiązać, zawsze pozostaje układanie rymowanek lub zabawa słowami. Podrzucam – właśnie z myślą o Was, o, letnicy nieszczęśnicy – dwa nowe gatunki poetyckie i zapraszam do zabawy.

Czyta się 2 minuty

Konkretyn

Tak nazwijmy gatunek nawiązujący do tradycji poezji konkretnej. Główna funkcja konkretyna to zwrócenie uwagi na materialność słowa i jego graficzną stronę. Już nie sens czy brzmienie są najważniejsze, lecz gra między kształtem słów lub nawet pojedynczych liter a niesionymi przez nie znaczeniami. Nawiążemy tu trochę do mistrza gatunku Stanisława Dróżdża, ale także do publikującego na stronach dawnego „Przekroju” Adama Macedońskiego. Konkretyn staje w opozycji do paradygmatu wyznaczonego przez kulturę druku, narzucającą nam – co zauważył Stefan Themerson – linearny układ słów i co za tym idzie linearne myślenie o świecie. Wiecie, za sprawą drukarzy wszystko mamy od linijki i w poziomie. Pobawmy się więc kształtem słów i liter, zobaczmy w nich klocek, cegłę, drucik i deseczkę, z których można skonstruować mniej lub bardziej abstrakcyjny obraz.

literki: Marek Raczkowski
literki: Marek Raczkowski

Sztamburak

Nazwa tego nowego gatunku nawiązuje oczywiście do sztambucha, czyli albumu, imiennika czy pamiętniczka, w którym inni ludzie zostawiają dla nas swój ku-pamięci-ślad. Taki wpis ma zwykle formę rymowaną. Może być deklaracją przyjaźni czy pamiątką miłej znajomości („Gdy opuścisz szkolne mury/i w daleki pójdziesz świat,/niech ta kartka Ci przypomni/koleżankę z dawnych lat”) albo/i zestawem życiowych porad („Nie drżyj nigdy wobec ciosu,/nie załamuj rąk w potrzebie,/ale słuchaj serca głosu/i odważnie idź przed siebie”). Sztamburak, pomny owych pamiętliwych i na wieki zobowiązań, będzie miał oparcie w popularnej rymowance „Na górze róże, na dole fiołki…”. Zobaczmy, jak się ów czterowierszyk sprawdzi w zalewie buraczano-cebulowej – bo wpis nie zawsze bywa czyniony przez osobę miłą i kulturalną – wśród wpisowiczów zdarzy się wszakże cham i prostak.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Na górze róże,
na dole osty.
Pozdrawiam, Damian
(ten, co ma krosty).

Na górze róże,
na dole dalie.
Omijaj gburów,
kpów i kanalie.

Na górze róże,
na dole bratki.
Słuchaj, gówniarzu,
ojca i matki!

Na górze róże,
na dole wrzosy.
Bardzo Cię lubię,
lecz umyj włosy.

Na górze róże,
na dole Amanita muscaria.
Niech cię omijają: dżuma, gruźlica, opryszczka,
koronawirus i malaria.

Na górze róże,
na dole cisy.
Obyś wciąż miał szacun na dzielni,
trzymaj się tam, mordeczko – na zawsze Twój, Łysy.

Data publikacji:

Marcin Orliński

Marcin Orliński

Pisuje to i owo, głównie wiersze. Czasem wyda książkę, a czasem nie. W przerwach od pisania czyta, w przerwach od czytania prowadzi warsztaty literackie i juroruje w konkursach poetyckich. Na co dzień zastępca redaktor naczelnej kwartalnika „Przekrój”.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!