Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

O wiośnie mamy zielone pojęcie!

Kiedy wszystko się dopiero rodzi i rozwija, wiosenny „Przekrój” nadlatuje w pełnym rozkwicie! W najnowszym wydaniu piszemy z rozwagą o równowadze, z odwagą o strachu, z uwagą o bałtyckich krajach, z miłością o wróblach i z zachwytem o zieleni i porankach. Zachęcamy do czytania!

Kup wiosenny „Przekrój”!

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Już dziś rozpoczyna się Festiwal Hipolita i Ludwiki, nowe wydarzenie na kulturalnej mapie stolicy. ...
2019-05-23 23:55:00

Otwarte dziedzińce na Górczewskiej

Otwarte dziedzińce na Górczewskiej
Otwarte dziedzińce na Górczewskiej

Już dziś rozpoczyna się Festiwal Hipolita i Ludwiki, nowe wydarzenie na kulturalnej mapie stolicy. W niedzielę na cały dzień dla gości otworzą się dziedzińce ceglastych kamienic Kolonii Wawelberga – zabytkowego osiedla przy ul. Górczewskiej 15 w Warszawie.

Podczas festiwalu na terenie Kolonii odbędą się koncerty, wystawy i wydarzenia plenerowe. Nazwa wydarzenia pochodzi od imion małżeństwa Wawelbergów, filantropów, pomysłodawców i fundatorów Kolonii.

Festiwal to projekt non profit, całkowicie oddolna inicjatywa organizowana już po raz piąty przez Stowarzyszenie Mieszkańców i Przyjaciół Kolonii Wawelberga. Impreza powstała z miłości do miejsca – najstarszego istniejącego osiedla mieszkaniowego w Warszawie – i zachwytu ideą, która stała za jego powstaniem.

Kolonię wymyślił i ufundował wraz z żoną Ludwiką Hipolit Wawelberg. 120 lat temu warszawski finansista i społecznik dał robotnikom wolskich fabryk nowoczesne mieszkania za grosze. Dołożył spójny program społeczny. Na osiedlu działały m.in. szkoły, ochronka, łaźnie, czytelnia, punkt lekarski i sala zabaw. Wawelbergowie wierzyli, że taka formuła zatrze antagonizmy społeczne i rasowe.

Główne wydarzenia Festiwalu odbędą się w niedzielę 26 maja. Na cały dzień dla gości otworzą się dziedzińce ceglastych kamienic Kolonii. Część artystyczna zacznie się o godz. 14.00. W programie wydarzenia muzyczne, teatralne, animacje dla dzieci. Ciekawych historii osiedla oprowadzi przewodnik. Wieczorem wystąpi Stanisława Celińska, która wraz z zespołem zagra utwory z nagrodzonej Fryderykiem 2019 płyty Malinowa. Szczególnym festiwalowym wydarzeniem będzie wystawa Madonny Kory składająca się z kolekcji figur Matki Boskiej malowanych przez wokalistkę Maanamu.

Kolonia Wawelberga
ul. Górczewska 15
26 maja, godz. 14.00–21.00
wstęp wolny 

 

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!